Hükümetler, COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemenin bir yolu olarak kilitlemeleri uygulamaya başladığından beri, uzmanlar kötü amaçlı yazılımların tehlikeleri konusunda uyarıda bulunuyorlar. Bilgisayar korsanları, şirket ağlarına girmenin ve veri çalmanın veya parayı zimmete geçirmenin bir yolu olarak ev bilgisayarlarını hedef alıyor.

Ancak, endişe verici başka bir kötü amaçlı yazılım kategorisi daha vardır. O da takip yazılımı. Takip yazılımı genellikle kurbanın akıllı telefonuna yüklenir ve faaliyetlerini izlemek için kullanılır. Buna nereye gittikleri, baktıkları web sayfaları ve kimlerle iletişim kurdukları dahildir. Gelişmiş varyantlar, metin mesajlarının ve e-postaların içeriğini okuyabilir ve hatta telefon görüşmelerini dinleyebilir.

Bu tür bir kötü amaçlı yazılım, bir kişiyi takip etmek ve casusluk yapmak için gereken her şeyi sağlar. Dolayısıyla “takip yazılımı” adı da buradan gelir. Takip yazılımı inanılmaz derecede istilacı ve açıklayıcıdır ve kurbanlar genellikle telefonlarına virüs bulaştığına veya casusluk yapıldıklarına dair hiçbir fikirleri yoktur.

Diğer kötü amaçlı yazılım biçimleri gibi, takip yazılımına, toplanan bilgileri çalmak için takip eden kişi uzaktan erişebilir. Virüs bulaşmış bir telefonu kontrol etme becerisiyle, kurbanlarını gerçek zamanlı olarak gözetleyebilirler.

Takip yazılımlarından nasıl etkilenirim?

Çoğu takip yazılımı enfeksiyonu, kurbanı yeni bir uygulama indirmesi ve yüklemesi için kandırarak başlar. Tipik olarak mağdur, tanıdığı birinden (veya işvereninden) belirli bir uygulamayı acilen yüklemesi gerektiğini bildiren bir e-posta veya kısa mesaj alır.

Virüslü uygulama yüklendikten sonra telefonunuzun güvenliği aracılığıyla bir arka kapı açar, böylece takipçiler istediği zaman bağlanabilir.

Sorun da daha yaygın hale geliyor. İngiltere’de casus yazılım ve takip uygulamalarının yüklemeleri geçen yılın Mart ayından bu yana% 83 arttı. Bu, ortalama% 51 oranında artış gösteren dünyanın geri kalanından çok daha yüksektir.

Takip yazılımları kadınları ve erkekleri ciddi bir tehlikeye sokabilir. Bir kurbanın hayatının her ayrıntısını takip etme yeteneği, takipçinin her an nerede olduklarını tam olarak bildiği anlamına gelir. Bu da ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Takip yazılımını nasıl tespit edip kaldırırım?

Bu konudaki bazı uygulamalar, kurbanın akıllı telefonuna virüs bulaştığını asla fark etmemesi için gizli olacak şekilde tasarlanmıştır. Mobil kötü amaçlı yazılımların olağan belirtilerinin çoğu (istenmeyen pop-up’lar, yavaş performans, aşırı ısınma) takip yazılımlarında mevcut değildir.