Cep telefonları hayatımızın inanılmaz derecede önemli bir parçası. Telefon görüşmeleri yapmanın yanı sıra, bunları web’de gezinmek, çevrimiçi alışveriş yapmak, fotoğraf çekmek, sosyal medyada yayınlamak ve hatta mağazadaki ürünler için ödeme yapmak için kullanıyoruz. Akıllı telefonunuzu kaybetmek üzücü.

Çalınan bir telefon daha da kötüdür. Sadece duygusal üzüntüyle başa çıkmak zorunda değilsiniz, aynı zamanda kendinizi korumak için hızlı hareket etmelisiniz. Bu kullanışlı kontrol listesi size yardımcı olacaktır.

Polise başvurun

Her suçta olduğu gibi, hırsızlığı en kısa sürede polise bildirmeniz gerekir. Soruşturmaya başlaması saatler (hatta günler) sürebilir, ancak suçun kaydedildiğinden emin olmanız ve bir referans numarası almanız gerekir (sigorta talebinde bulunmayı planlıyorsanız buna ihtiyacınız olacak).

Şifreni değiştir

Hırsız telefonunuzda oturum açabilirse, üzerinde depolanan tüm bilgilere de erişebilir. Bulutta sakladığınız her şeye de erişebilirler (iCloud, Google Drive vb.). Bulut depolama web sitesinde oturum açmanız ve şifrenizi değiştirmeniz gerekir. Bu, çalınan telefonunuzun ve hırsızın bağlanmasını derhal önleyecektir.

Cihazınızı silin

Çevrimiçi hesabınızda oturum açtığınızda, cihazınızı uzaktan kilitlemek için sağlanan araçları kullanmalısınız. Bu, akıllı telefonunuzdaki tüm içeriği siler ve hırsızı kalıcı olarak kilitler. Uzaktan silme işleminin önceden ayarlanması gerekir. Telefonunuz bu seçeneği sunmuyorsa, yalnızca kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamayan , aynı zamanda uzaktan silme işlevleri de sunan Android için uygulamaları da kullanabilirsiniz .

Bankanızla iletişime geçin

Telefonunuzda kurulu bir dijital cüzdanınız varsa (Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay vb.) Bankanızla iletişime geçmeniz gerekir. Hırsızın telefonunuzu yasa dışı alımlar yapmak için kullanmasını önlemek için cihazınızı durdurabilirler.

Mobil ağınızla iletişime geçin

Ardından, kaybı bildirmek için mobil ağ operatörünüzü arayın. Cihazınızı ağdan bloke edebilirler ve ayrıca hırsız tarafından çalınan akıllı telefonunuzu kullanarak yapılan aramalar için ücret alınmamasını sağlarlar.

Sigorta şirketinizle iletişime geçin

Kişisel bilgilerinizin ve ödeme bilgilerinizin korunduğundan emin olduktan sonra, sigorta şirketinizi arayabilirsiniz (bir poliçeniz varsa). İsteyecekleri (birçok) ayrıntı arasında hırsızlığın polise ihbar edildiğini kanıtlayan bir suç referans numarası da var. Sigortacı daha sonra bir yedek el cihazı veya yenisi için bir ödeme ayarlayacaktır.

Hızlı hareket edin

Hırsızın neden olabileceği olası hasar ve kesintileri sınırlandırmak için cihazınızın çalındığını fark ettiğiniz anda harekete geçmeniz çok önemlidir. Her adım biraz zaman alabilir, ancak polise veya bankanıza beklemedeyken her zaman şifreleri değiştirebilir ve cihazlarınızı silebilirsiniz.

Umarız, bu kontrol listesini hiçbir zaman kullanmanız gerekmez, ancak telefonunuz çalınırsa bu adımlar hasarı kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.