Covid-19 vakaları tüm dünyada artmaya devam ederken, birçok ülke tam kapanma durumuna geri dönüyor. İnsanların gereksiz yere seyahat etmesini önlemenin yanı sıra, bu kurallar binlerce okulun kapandığını ve derslerin çevrimiçi olarak taşındığını gördü.

Tam zamanlı bir işte çalışmaya çalışırken çocukların öğrenmesine yardımcı olmak zor ve streslidir. Özellikle bilgisayarlar ve tabletler genç beyinler için çok rahatsız edici olduğunda.

Peki, okullar yeniden açılana kadar çocuklarınızı nasıl görev başında ve beladan uzak tutabilirsiniz?

Web sitesi kara listeleri

İnternet harika bir öğrenme kaynağıdır, ancak aynı zamanda çocuklar için uygun olmayan pek çok yetişkin içerik de vardır. Pornografi, kumar, yaş kısıtlamalı sosyal ağlar ve yasa dışı indirmelerin tümü yalnızca birkaç fare tıklaması uzaklıkta.

Çocuklarınızın internet bağlantısı normalde bu sitelere erişimi engellemek için yoğun bir şekilde filtrelenir. Bağlantı üzerinden geçen tüm web trafiği, uygunsuz web sitelerinin bir ‘kara listesine’ karşı kontrol edilir. Bu yasaklı sitelerden birine erişim girişimleri otomatik olarak engellenir.

Çocuklarınızın çevrimiçi ortamda evde güvende kalmasına yardımcı olmak için aynı kara liste ilkesini kullanabilirsiniz. Bazı sistemler, uygunsuz içeriğe erişimi engellemeye yardımcı olmak için web filtreleme teknolojisine sahiptir. Bu sistemler sayesidne kara listeleri saniyeler içinde oluşturulabilir ve listeler otomatik olarak güncellenir, böylece yeni uygunsuz siteler hemen engellenir. Gerekirse dikkatin dağılmasına neden olan başka herhangi bir web sitesini de ekleyebilirsiniz.

Uygulama engelleme

Sorun olabilecek sadece web siteleri değil. Belki de çocuğunuzun, okul çalışmalarından çok daha ilginç bulduğu favori bir uygulaması veya oyunu vardır.

Okullar, yeni uygulamaların yüklenmesini engelleyerek ve çocukların kendi oyunlarını yüklemelerini engelleyerek bu sorunu çözüyor. Bilgisayarlar genellikle Solitaire ve Hearts gibi önceden yüklenmiş uygulamaları engellemek için araçlar içerir.

Çocukların dikkatinin dağılmasını önlemek için okul sırasında uygulamalara erişimi hızlı ve kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz. Ayrıca, erişimi okul bittiğinde olduğu gibi hızla yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Zaman kontrolleri

Okulda çocuklarınız bilgisayarları yalnızca binadayken kullanabilirler. Genellikle, yalnızca belirli derslerde veya öğle yemeğinde çevrimiçi olabilirler. Bu, tamamen öğrenmeyle ilgili olsa bile, bilgisayarda oturup geçirdikleri zamanı otomatik olarak sınırlar.