Europol tarafından yapılan açıklamada en tehlikeli virüs yazılım olarak adlandırılan Emotet‘in çökertildiği duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre; Avrupa Birliği bünyesindeki kolluk güçleri ve adli kurumları tarafından yapılan operasyona Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler de katıldı. Operasyon ABD, Hollanda, Almanya, Fransa, Litvanya ve Birleşik Krallık tarafından desteklenirken, Eurojust ve Europol tarafından düzenlenen opeasyonda sadece Kanada vatandaşı olan 1 kişinin tutuklandığı belirtildi.

İlgili yetkililer tarafından yapılan açıklamada Emotet altyapısının tamamen kontrol altına aldığı ve artık günümüzün sorunu olan bir virüs olmaktan çıktığı doğrulandı. Yaşanan bu gelişmenin Dünya çapında hacker faaliyet gösteren siyah şapkalı hacker gruplarına oldukça sert bir darbe vurduğu, uzmanlara göre “su götürmez” bir gerçek.

Emotet ile yürütülen siber suç ağında toplam 2.5 milyar dolarlık kazanç elde edildiği düşünülüyor

Emotet

Emotet sistemi en tehlikeli virüs yazılımı olarak anlatılıyor, bu tanımlama tartışmaya açık olsa da en büyük maddi kayıp yaşatanlardan biri olduğu aşikar. Emotet pek çok siber güvenlik uzmanı tarafından bilinen truva atı türünden çok daha farklı olarak nitelendiriliyor. Tahmini bir rakam ile 2 milyar 500 milyon dolar civarı bir maddi kayıp yaşatan Emotet ağı yapılan incelemelere göre haftada 10 milyon civarı oltalama maili gönderebilmektedir.

Üzerinde yapılan incelemeler hala sürüyor olmakla beraber pek çok saldırıda imzası bulunan ve bankalardan devlet sistemlerine kadar pek çok hedefe yönelik ciddi zararlar doğuran sistemin Europol tarafından ele geçirilmesi pek çok kişiye derin bir oh çektirmiş gibi duruyor.