Kendinizi mobil bilgisayar korsanlarına karşı korumak giderek daha önemli hale geliyor. Mağdur olmanızı önlemek için size birkaç ipucu daha veriyoruz.

Akıllı telefonunuzu ortalıkta bırakmayın

Halka açık bir yerde misiniz? Cep telefonunuzu bir masada gözetimsiz bırakmayın. Fiziksel erişim, bir mobil bilgisayar korsanının telefonunuza girmesinin en kolay yoludur.

Jailbreak yapmayın

Akıllı telefonunuzu jailbreak yapmak, onu saldırılara karşı çok daha savunmasız hale getirir. Bir mobil bilgisayar korsanı, kötü amaçlı yazılımları fark edilmeden yükleyebilir. Akıllı telefonunuz da üreticinin sunduğu en son korumayla güncel olmayacaktır.

Geçmişinizi silin

Bir mobil bilgisayar korsanı, internet geçmişiniz ve çerezleriniz aracılığıyla sizin hakkınızda birçok bilgi toplayabilir. Bu yüzden onları düzenli olarak silin.

Şüpheli uygulamaları yüklemeyin

Mantıklı geliyor, ancak her zaman yüklemek istediğiniz uygulamanın güvenilir olup olmadığını kontrol edin. Bir uygulama zararsız gibi davranabilir, ancak aslında bir tür düşmanca kopya olabilir. İncelemeleri okuyun ve biraz araştırma yapın.

Şüpheli bağlantılara tıklamayın

Mobil bilgisayar korsanları arasında popüler bir taktik: kimlik avı. Örneğin, bir bağlantı sizi tanıdık görünen bir web sitesine götürecektir. Bilgisayar korsanları kullanıcı adınızı ve şifrenizi almaya çalışır. Şüpheli bir e-posta adresi veya tamamen doğru olmayan bir URL, genellikle kimlik avıyla uğraştığınızı hızlı bir şekilde ortaya çıkarabilir.

Benzersiz bir şifre kullanın

Göz ardı etmeyin: parmak izi veya yüz tanıma ile kilidi açmanın yanı sıra benzersiz bir pin kodu kullanın. Ayrıca şifreleri cep telefonunuza kaydetmeyin.