Mobil bilgisayar korsanlığı herkesin başına gelebilir. Böyle bir saldırı, karmaşık güvenlik ihlallerinden güvenli olmayan internet bağlantılarını gizlice dinlemeye kadar değişebilir. Hem Android akıllı telefonlar hem de iPhone’lar buna duyarlıdır. Bu nedenle, bir mobil saldırıyı nasıl tanımlayacağınızı size anlatmak istiyoruz.

Bir mobil saldırıyı nasıl fark edersiniz?

Birkaç kez bir mobil saldırıyla uğraşmak zorunda kalmış olabilirsiniz, ancak bunu hiç fark etmediniz. Bir bakışta birkaç uyarı işareti:

Cep telefonunuzun pili çabuk biter

Her bir pilin kapasitesi yaşlandıkça azalır. Bunu herkes bilir. Ancak bu süreç kademelidir. Pilinizin normalden daha hızlı tükendiğini fark ettiniz mi? O zaman cep telefonunuzda kötü amaçlı yazılım veya casus uygulaması olabilir. Bir mobil bilgisayar korsanı onu görünmez bir şekilde kurabilir. Ardından cep telefonunuz fark edilmeden elektrik kullanır.

İstemeden giden aramalarınız veya kısa mesajlarınız

Çok daha net bir uyarı sinyali. Evet mümkün. Metin mesajı gönderen veya kendi kendine arama yapan akıllı telefonunuz. Telefonunuzun geçmişine bir göz atın. Kendi kendinize göndermediğiniz giden bir arama veya kısa mesaj var mı? O halde birisinin sizden para çalmaya çalışması ihtimali yüksektir. Mesaj veya arama, ekstra ödemeniz gereken bir numaraya gönderilir. Bu yüzden aylık faturanıza bir göz atın.

Veri kullanımınız yüksek

Önceki uyarı sinyaliyle karşılaştırılabilir, yüksek bir aylık sörf hacmi. Birdenbire aboneliğinizin veri limitine ulaştınız ama nedenini bilmiyor musunuz? Mobil bilgisayar korsanlığı buna neden olabilir. Bu, akıllı telefonunuzun arka planında etkindir ve veri gönderir. Bunlar, kaydedilmiş videolar gibi büyük dosyalar olabilir.

Akıllı telefon yavaş, ısınıyor

Mobil bilgisayar korsanlığının bir başka göstergesi de akıllı telefonunuz ısınıyordur ve aniden çok daha yavaş çalışıyordur. Bu bir kötü amaçlı yazılım belirtisi olabilir. Hangi uygulamaların çalıştığını ve ne kadar bellek kullandıklarını kontrol edin. Akıllı telefonunuzda neden hafıza yetersizliği olduğunu açıklayamıyor musunuz? O zaman mobil bilgisayar korsanları ona girmiş olabilir.

Tanımadığınız uygulamaların indirilmesi

Mobil bilgisayar korsanı dikkatsizce hareket eder ve akıllı telefonunuza hala görülebilen garip bir uygulama yükler. Ne kadar zararsız görünürse görünsün cep telefonunuzda yeni bir uygulama görünürse, alarm zilleri çalmalıdır. Muhtemelen casus yazılımdır.

Akıllı telefonunuz beklenmedik bir şekilde kendini yeniden başlatıyorsa

Bu, birisinin telefonunuzu uzaktan kontrol ettiğini gösterir. Bilginiz olmadan cihazınız yeniden başlatılır. Bir mobil bilgisayar korsanı, akıllı telefonunuzu kaldırmanızı da engelleyebilir. Ayarlarınızı değiştirebilir ve uygulamaları etkinleştirebilir.