Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi İptal Oldu Mu?

Uzun zamandır Dünya gündemi meşgul eden Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesi ile ilgili yeni gelişmeler olmaya devam ediyor. Birçok kullanıcı karşısına çıkan “gizlilik ve bilgi paylaşım” adı altındaki sözleşmeyi onayladı. Sosyal Medya’da gündeme oturan bu konu ile çok fazla iddialar ortaya atıldı.

Whatsapp gizlilik ve bilgi paylaşım sözleşmesi ile kullanıcılar bilgilerinin paylaşımlarından aşırı derece rahatsız olduklarını belirtmekteler. Whatsapp gizlilik sözleşmesi sebebiyle milyonlarca kullanıcısını da bu sebeple kaybetmiş durumda. Kullanıcılar bu duruma tepki olarak diğer haberleşme uygulamaları olan Telegram,BİP ve Signal tercih ettiler.

Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesi iptal oldu veya geri adım attı ile ilgili şuan için resmi bir açıklama bulunmazken, sözleşmesinin iptali ile ilgili olarak bir işlem yapılamamaktadır.

Whatsapp’a Rekabet Kurulu Tarafından Soruşturma Açıldı

Whatsapp’ın, kullanıcı bilgilerini Facebook ve ortaklarına paylaşması tepkilere sebep olmuş ve Türkiye Cumhuriyeti Rekabet Kurulunu da harekete geçirdi. Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldı.

Rekabet Kurulu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Whatsapp Yöneticisinden de Açıklama Yapıldı

Whatsapp’ın üst düzey yöneticisi Will Chathcart, kendi Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yayınlandı.

“Dünyada 2 milyar kullanıcımızın güvenli iletişimini sağlıyoruz. Uçtan uca şifreli olarak herkesin sevdikleriyle mesajlaşma ve görüşmesini sağlıyoruz. Bu değişmiyor. Uçtan uca şifreleme nedeniyle biz sizin özel görüşme ve yazışmalarınızı göremeyiz. Facebook da göremez. Güvenlik politikamızı daha şeffaf olması için güncelledik ve bunu ekim ayında duyurduk. Bu WhatsApp üzerinden ticaret ve iş yazışmalarını da kapsıyor. WhatsApp’ın Facebook’la veri paylaşımı uygulamalarını değiştirmiyor. İnsanların arkadaş ve aileleriyle güvenli olarak iletişim kurmaları üzerinde bir etkisi yok.

Çoğu ülkede WhatsApp mesajları iş için kullanılıyor. 175 milyon insan her gün bir iş hesabından mesaj atıyor ve daha fazla insan bunu yapmak istiyor. İşletmeler bu mesajlara daha hızlı ve verimli cevap verebilecek araçlar istiyor.”