VPN nedir? Bu ne işe yarıyor? Yanıt sırasının internet bağlantılarının sırasını güvenli ve gizli tutmak olduğu için VPN teknolojisindeki VPN programları ortaya çıkmıştır. 25 yıllık bu teknoloji, iki bilgisayar arasında Noktadan Noktaya Tünel Protokolü ile sanal bir özel ağ oluşturarak ortaya çıktı. Şirket bilgilerini gizli tutmak ve herkesin ortak internette güvenle seyahat etmesini sağlamak için uzaktaki çalışanları merkez ofis ağına bağlamak için şirketler tarafından hızla benimsenen bu teknoloji, artık bireysel kullanım için bir uygulama haline geldi.

Bireysel kullanımda VPN ne işe yarar?

  • VPN programları ile internet bağlantınızı gizleyebilirsiniz.
  • VPN programları ile internet bağlantınızı güvende tutabilirsiniz.
  • VPN programlarından bazıları ile sınırsız bant genişliğine erişebilirsiniz.
  • VPN programları ile sınırsız internet içeriğine ulaşabilirsiniz.
  • VPN programları ile sınırsız internete erişim sağlayabilirsiniz.
  • VPN programları ile erişime engelli web sitelere ulaşabilirsiniz.
  • VPN programları ile çevrimiçi daha düşük fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz.

VPN ile Güvenli İnternet Bağlantısı

Bilgisayarınızda ya da tabletinizde ya da benzeri bir elektronik cihazınızda VPN programı kullandığınızda cihazınızın internet bağlantısı hem gizlenir hem de şifrelenir. VPN programları bu gizliliği farklı tünelleme protokolleri ile sağlarken şifrelemeyi ise çeşitli kriptografi algoritmaları ile sağlarlar. VPN programını cihazınızda aktifleştirdiğinizde öncelikle VPN sağlayıcısının sunucusunun konumuna göre IP adresiniz değişir. Değişen IP adresi ile internette anonimlik kazanırsınız. 

IP adresi boyutunu değiştirmek anonimlik ekler, ancak internet bağlantınızı güvence altına almak için kullanılan kriptografi algoritmalarıdır. Normalde, İnternet üzerinden bir web sitesine erişmek istediğinizde, veri paketleriniz şifrelenmeden bu noktaya gider. İnternet servis sağlayıcınız veya yerel ağ yöneticiniz, web sitelerini ziyaret ettiğiniz ve bu web sitelerini ne kadar süredir ziyaret ettiğiniz gibi bilgileri kolayca görebilir. VPN programını kullandığınızda, internet servis sağlayıcınız VPN ifadelerinizi görür ve ziyaret ettiğiniz web siteleri bu web sitelerinde ne kadar zaman harcadığınızı göremez.

VPN ile Sınırsız İnternet

VPN programı ile değişen IP adresiniz size birçok avantaj sağlar. Öncelikle, değişen IP adresiniz ile bulunduğunuz coğrafyada erişime engellenen web sitelere erişebilirsiniz. Erişim engelleri genellikle IP adreslerini baz alarak yapılır. Bu şekilde erişime engellenen web sitelere değişen IP adresiniz ile ulaşabilirsiniz. 

Değişen IP adresiniz ile aynı zamanda Netflix, Youtube, Hulu ve benzeri gibi ülkelere göre değişik içerik sağlayan ya da başka ülkelerde hizmet vermeyen platformların içeriklerine ulaşabilirsiniz, tek yapmanız gereken VPN sağlayıcısının o konumdaki sunucusunu seçmek olacaktır. Sınırsız bant genişliği sağlayan VPN programları ile bu içeriklere erişim sağlarken internet servis sağlayıcınızın sağladığı kotayı aşmış olsanız dahi video izlerken yavaşlık deneyimlemezsiniz. 

VPN ile Daha Ucuza Çevrimiçi Alışveriş

VPN programı ile değişen IP adresiniz size sadece erişime engelli web sitelere erişim hakkı vermez. Bunun yanında şirketlerin bölgelere göre uyguladığı fiyat stratejilerinden doğan fiyat farklarını farklı VPN sunucularından bağlanarak inceleyebilir, analiz edebilir ve daha ucuza alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle uçak bileti alımında VPN programı ile en azından bir kere farklı konumlardan fiyatları kontrol etmenizde fayda var. 

VPN Seçerken Dikkatli Olun

VPN programı seçerken ücretsiz VPN programlarından kaçınmanız fayda var. Ücretsiz VPN programları çok kısa süreliğine Wikipedia gibi erişime engelli bir web siteye erişmek için kullanılabilir fakat uzun vadede ücretsiz VPN programları sizin veri ve bilgilerinizi kaydediyor ve üçüncü partilere kazanç sağlamak adına satıyor olabilir.