Geçtiğimiz haftalarda Whatsapp uygulamasının kullanıcı verilerini paylaşacağına dair haberimizi yayınlamıştık. Bu haberden sonra on binlerce kullanıcı whatsapp’ı akıllı cihazlarından kaldırmış ve yeni uygulama arayışlarına başlamıştı.

Mesajlaşma uygulaması olarak indirebileceğiniz bir çok uygulama bulunuyor. Bunlardan en çok ilgi gören ise Telegram ve Signal olarak karşımıza çıktı.

Bu uygulamalar son birkaç gündür adeta download rekoru kırdı. Yüzbinlerce kez indirilen bu uygulamalar kendi rekorlarına imza attı diyebiliriz. Aslında bakacak olursanız Telegram ve Signal uygulamalarının Whatsapp’tan neredeyse hiç bir farkı bulunmuyor.

Oldukça kullanışlı bir yapısı olan bu iki uygulama kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü. Telegram zaten uzun bir süredir gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da kendine büyük ölçüde  yer edinmeyi başarmış bir sistem olarak bilinmektedir.

Diğer bir açıdan Signal uygulaması ise özellikle Elon Musk’ın geçtiğimiz haftalarda sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı “Signal kullanın” paylaşımının sonrasında popüler hale geldi. Bu her iki uygulama da ülkemizde en popüler mesajlaşma uygulamaları sıralamasında WhatsApp’ı geride bıraktı diyebiliriz.

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikaları ve şartları için kullanıcıların 8 Şubat 2021 tarihine kadar mutlaka belirtilen  koşullara onay vermeleri gerekli. Yeni gizlilik sözleşmesini onaylamayan kişiler ise bu tarihten itibaren WhatsApp uygulamasını kullanamayacak.

Whatsapp , bu kararına ilişkin kullanıcılardan gelen binlerce şikayet sonrası yaptığı açıklamada “Avrupa Bölgesi”nde bulunan kullanıcıların bu güncellemeden kesinlikle etkilenmeyeceğini ve bu bölgedeki kişilerin verilerinin Facebook platformu paylaşılmayacağını belirtmişti.

Son birkaç gündür ülkemizde ki birçok kullanıcı Whatsapp uygulamasını kaldırmaya başladı bile. Hızla artan bu kaldırma işlemlerinden sonra Telegram ve Signal kullanıcılarının sayısı büyük oranda arttı. Öyle görünüyor ki Signal ya da Telegram uygulamalarına alışmak fazla zor olmayacak. Whatsapp’ın yoğun kayma sonrası nasıl bir yol izleyeceği ise belli değil.