“Bilgisayar” kelimesi ilk ne zaman kullanıldı?

“Bilgisayar” kelimesi ilk olarak 1613 yılında Richard Braithwaite tarafından yazılan The Yong Mans Gleanings kitabında kullanıldı ve başlangıçta hesaplamalar veya hesaplamalar yapan bir insanı tanımladı.

İlk mekanik bilgisayar veya otomatik bilgi işlem motoru konsepti

1822’de Charles Babbage, ilk otomatik hesaplama makinesi olarak kabul edilen Fark Motoru’nu kavramsallaştırdı ve geliştirmeye başladı. Fark Motoru, birkaç sayı kümesini hesaplama ve sonuçların basılı kopyalarını alma yeteneğine sahipti. Babbage, Çalışması için ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen Ada Lovelace’den Difference Engine’in geliştirilmesinde biraz yardım aldı. Ne yazık ki, finansman nedeniyle Babbage bu makinenin tam ölçekli işlevsel bir sürümünü hiçbir zaman tamamlayamadı. Haziran 1991’de Londra Bilim Müzesi, Babbage’nin doğumunun iki yüzüncü yılı için 2 No’lu Fark Motoru’nu tamamladı ve daha sonra 2000 yılında baskı mekanizmasını tamamladı.

Analitik Motor

1837’de Charles Babbage ilk genel mekanik bilgisayar olan Analitik Motor’u önerdi. Analitik Motor, bir ALU (Aritmetik Mantık Birimi), temel akış kontrolü, delikli kartlar (Jakarlı Tezgahtan esinlenerek) ve entegre bellek içeriyordu. İlk genel amaçlı bilgisayar konseptidir. Ne yazık ki, finansman sorunları nedeniyle, bu bilgisayar da Charles Babbage hayattayken asla inşa edilmedi. 1910 yılında, Charles Babbage’ın en küçük oğlu Henry Babbage, bu makinenin bir bölümünü tamamlayıp temel hesaplamaları yapabildi.

İlk programlanabilir bilgisayar

Z1, Alman Konrad Zuse tarafından 1936 ile 1938 yılları arasında ebeveynlerinin oturma odasında yaratıldı. İlk elektromekanik ikili programlanabilir bilgisayar ve ilk işlevsel modern bilgisayar olarak kabul edilir.

Modern bir bilgisayar olarak kabul ettiğimiz şeyin ilk kavramları

Turing makinesi ilk olarak 1936’da Alan Turing tarafından önerildi ve bilgisayar ve bilgisayarlarla ilgili teorilerin temeli oldu. Makine, bir dizi mantıksal talimatı izleyen bir kişiyi taklit edecek şekilde sembolleri kağıt bant üzerine basan bir cihazdı. Bu temeller olmasaydı bugün kullandığımız bilgisayarlara sahip olamazdık.

İlk elektrikli programlanabilir bilgisayar

Colossus Mark 2

Colossus, Tommy Flowers tarafından geliştirilen ilk elektrikli programlanabilir bilgisayardı ve ilk kez Aralık 1943’te gösterildi. Colossus, İngiliz şifre kırıcıların şifreli Almanca mesajlarını okumasına yardımcı olmak için yaratıldı.

İlk dijital bilgisayar

Atanasoff-Berry Computer’ın kısaltması olan ABC, 1937’de Profesör John Vincent Atanasoff ve yüksek lisans öğrencisi Cliff Berry tarafından geliştirilmeye başladı. Gelişimi 1942’ye kadar Iowa State College’da (şimdi Iowa State Üniversitesi) devam etti.

ABC, ikili matematik ve Boole mantığı dahil olmak üzere dijital hesaplama için 300’den fazla vakum tüpü kullanan ve CPU’su olmayan (programlanabilir olmayan) bir elektrikli bilgisayardı. 19 Ekim 1973’te ABD Federal Yargıcı Earl R. Larson, J. Presper Eckert ve John Mauchly’nin ENIAC patentinin geçersiz olduğuna dair kararını imzaladı. Kararda Larson, Atanasoff’u tek mucit olarak seçti.

ENIAC, J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından icat edildi ve 1943’te inşaata başladı ve 1946’ya kadar tamamlanmadı. Yaklaşık 1.800 fit kare kapladı ve yaklaşık 50 ton ağırlığında yaklaşık 18.000 vakum tüpü kullandı. Bir yargıç daha sonra ABC bilgisayarının ilk dijital bilgisayar olduğuna karar vermesine rağmen, çoğu kişi hala ENIAC’ın tamamen işlevsel olduğu için ilk dijital bilgisayar olduğunu düşünüyor.

İlk depolanmış program bilgisayarı

İlk elektronik olarak depolanan program, 1948’de SSEM için Tom Kilburn tarafından yazılmış, bir bilgisayar tarafından yürütülecek.

Bir programı elektronik olarak depolayan ve yürüten ilk bilgisayar, 1948’de “Bebek” veya “Manchester Bebeği” olarak da bilinen SSEM’di (Küçük Ölçekli Deneysel Makine). Frederic Williams tarafından tasarlanmış ve onun koruyucusu tarafından inşa edilmiştir. Tom Kilburn, Geoff Tootill’in yardımıyla İngiltere, Manchester Üniversitesi’nden. Kilburn, bir tamsayının en yüksek uygun faktörünü, bölme yerine tekrarlı çıkarma kullanarak bulan ilk elektronik olarak depolanan programı yazdı. Kilburn’ün programı 21 Haziran 1948’de uygulandı.

Depolanan ikinci program bilgisayarı da İngiliz’ti: İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi Matematik Laboratuvarı’nda Maurice Wilkes tarafından inşa edilen ve tasarlanan EDSAC. EDSAC ilk hesaplamasını 6 Mayıs 1949’da gerçekleştirdi. Aynı zamanda, 6 inçlik bir katot ışın tüpünde gösterilen tic-tac-toe uygulaması olan “OXO” adlı bir grafik bilgisayar oyunu çalıştıran ilk bilgisayardı.

Aynı zamanlarda, Manchester Mark 1, depolanan programları çalıştırabilen başka bir bilgisayardı. Manchester Victoria Üniversitesi’nde inşa edilen Mark 1 bilgisayarının ilk versiyonu Nisan 1949’da faaliyete geçti. Mark 1, aynı yıl 16 ve 17 Haziran’da Mersenne primerlerini dokuz saat boyunca hatasız bir şekilde aramak için bir program çalıştırmak için kullanıldı.

İlk bilgisayar şirketi

İlk bilgisayar şirketi Electronic Controls Company idi ve 1949’da ENIAC bilgisayarının yaratılmasına yardımcı olan J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından kuruldu. Şirket daha sonra EMCC veya Eckert-Mauchly Computer Corporation olarak yeniden adlandırıldı ve UNIVAC adı altında bir dizi ana bilgisayarı piyasaya sürdü.

Hafızada saklanan bir programa sahip ilk bilgisayar

UNIVAC 1101

İlk olarak 1950’de Birleşik Devletler hükümetine teslim edilen UNIVAC 1101 veya ERA 1101, bir programı bellekten depolayabilen ve çalıştırabilen ilk bilgisayar olarak kabul edilir.

İlk ticari bilgisayar

1942’de Konrad Zuse, daha sonra ilk ticari bilgisayar olan Z4 üzerinde çalışmaya başladı. Bilgisayar, 12 Temmuz 1950’de Zürih İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü matematikçisi Eduard Stiefel’e satıldı.

IBM’in ilk bilgisayarı

7 Nisan 1953’te IBM, ilk ticari bilimsel bilgisayarı olan 701’i kamuoyuna tanıttı.

RAM’li ilk bilgisayar

MIT, manyetik çekirdekli RAM ve gerçek zamanlı grafiklere sahip ilk dijital bilgisayar olan devrim niteliğindeki bir bilgisayar olan Whirlwind makinesini 8 Mart 1955’te tanıttı.

ilk transistörlü bilgisayar

TX-0 (Transistörlü Deneysel bilgisayar), 1956’da Massachusetts Institute of Technology’de gösterilen ilk transistörlü bilgisayardır.

İlk mini bilgisayar

1960 yılında, Digital Equipment Corporation birçok PDP bilgisayardan ilki olan PDP-1’i piyasaya sürdü.

İlk masaüstü ve kitlesel pazar bilgisayarı

1964 yılında, ilk masaüstü bilgisayar olan Programma 101, New York Dünya Fuarı’nda halka tanıtıldı. Pier Giorgio Perotto tarafından icat edildi ve Olivetti tarafından üretildi. Her biri 3.200 $ fiyat etiketine sahip yaklaşık 44.000 Programma 101 bilgisayarı satıldı.

1968’de Hewlett Packard, toplu olarak pazarlanan ilk masaüstü bilgisayar olarak kabul edilen HP 9100A’yı pazarlamaya başladı.

İlk iş istasyonu

Hiç satılmamış olmasına rağmen, ilk iş istasyonu 1974’te piyasaya sürülen Xerox Alto olarak kabul ediliyor. Bilgisayar o dönem için devrim niteliğindeydi ve tamamen işlevsel bir bilgisayar, ekran ve fare içeriyordu. Bilgisayar, işletim sistemine arayüz olarak pencereler, menüler ve simgeler kullanarak bugün birçok bilgisayar gibi çalışıyordu. Bilgisayarın yeteneklerinin çoğu ilk olarak 9 Aralık 1968’de Douglas Engelbart tarafından The Mother of All Demos’ta gösterildi.

İlk mikroişlemci

Intel, 15 Kasım 1971’de ilk mikroişlemci Intel 4004’ü piyasaya sürdü.

İlk mikro bilgisayar

Vietnamlı-Fransız mühendis André Truong Trong Thi ve Francois Gernelle, Micral bilgisayarını 1973 yılında geliştirdiler. İlk mikro bilgisayar olarak kabul edilen Intel 8008 işlemciyi kullandı ve ilk ticari montajsız bilgisayardı. Başlangıçta 1.750 dolara satıldı.

İlk kişisel bilgisayar

1975’te Ed Roberts, Altair 8800’ü piyasaya sürdüğünde “kişisel bilgisayar” terimini icat etti. İlk kişisel bilgisayar birçok kişi tarafından 1971’de 750 $ ‘a piyasaya sürülen KENBAK-1 olarak kabul edilmekte.

İlk dizüstü bilgisayar veya taşınabilir bilgisayar

IBM 5100

IBM 5100, Eylül 1975’te piyasaya sürülen ilk taşınabilir bilgisayardır. Bilgisayar 55 pound ağırlığındaydı ve beş inçlik CRT ekranı, teyp sürücüsü, 1.9 MHz PALM işlemci ve 64 KB RAM’e sahipti.

İlk gerçek taşınabilir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar, Nisan 1981’de piyasaya sürülen ve Adam Osborne tarafından geliştirilen Osborne I olarak kabul edilir. Osborne I 24.5 pound ağırlığındaydı, 5 inç ekrana, 64 KB belleğe, iki adet 5 1/4 “disket sürücüsüne sahipti, CP / M 2.2 işletim sistemini çalıştırdı, bir modem içeriyordu ve maliyeti 1.795 $ idi.

IBM PCD (PC Bölümü) daha sonra 1984 yılında, 30 pound ağırlığındaki ilk taşınabilir bilgisayarı olan IBM taşınabilir’i piyasaya sürdü. Daha sonra 1986’da IBM PCD, 12 pound ağırlığındaki ilk dizüstü bilgisayarı olan PC Convertible’ı duyurdu. Son olarak, 1994 yılında IBM, entegre bir CD-ROM içeren ilk dizüstü bilgisayar olan IBM ThinkPad 775CD’yi tanıttı.

İlk Apple bilgisayar

Apple I (Apple 1), başlangıçta 666,66 dolara satılan ilk Apple bilgisayarıydı. Bilgisayar kiti, 1976’da Steve Wozniak tarafından geliştirildi ve 6502 8-bit işlemci ve genişleme kartları kullanılarak 8 veya 48 kb’ye genişletilebilen 4 kb bellek içeriyordu. Apple’ın tamamen monte edilmiş bir devre kartına sahip olmasına rağmen, kitin çalışması için bir güç kaynağı, ekran, klavye ve kasa gerekiyordu.

İlk IBM kişisel bilgisayarı

IBM PC 5150

IBM, ilk kişisel bilgisayarı olan IBM PC’yi 1981’de tanıttı. Bilgisayarın kod adı Acorn’du. 256’ya genişletilebilen ve MS-DOS kullanan 8088 işlemci, 16 KB bellek içeriyordu.

İlk PC klonu

IBM PC

Compaq Portable, ilk PC klonu olarak kabul edilir ve Mart 1983’te Compaq tarafından piyasaya sürüldü. Compaq Portable, IBM bilgisayarlarıyla %100 uyumluydu ve IBM bilgisayarları için geliştirilen herhangi bir yazılımı çalıştırabiliyordu.

İlk multimedya bilgisayarı

1992’de Tandy Radio Shack, MPC standardına sahip ilk bilgisayarlar arasında M2500 XL / 2 ve M4020 SX’i piyasaya sürdü.

Diğer bilgisayar şirketi ilkleri

Aşağıda, bilgisayar şirketinin ilk bilgisayarlarından bazılarının bir listesi bulunmaktadır.

Commodore – 1977’de Commodore ilk bilgisayarı “Commodore PET” i tanıttı.

Compaq – Mart 1983’te Compaq ilk bilgisayarını ve ilk% 100 IBM uyumlu bilgisayarı “Compaq Portable” ı piyasaya sürdü.

Dell – 1985 yılında Dell ilk bilgisayarı olan “Turbo PC” yi tanıttı.

Hewlett Packard – 1966’da Hewlett Packard, ilk genel bilgisayarı olan “HP-2115” i piyasaya sürdü.

NEC – 1958’de NEC ilk bilgisayarı olan “NEAC 1101” i kurdu.

Toshiba – 1954’te Toshiba ilk bilgisayarı olan “TAC” dijital bilgisayarı piyasaya sürdü.