Laptop touchpad kapatma veya touch pad açma işlemi ile rahatsız olduğunuz durumdan kurtulun. Kapalı unuttuğunuz touchpadi açamıyor veya touchpad’e elinizin sürekli değmesinden genel olarak rahatsız iseniz bu konumuzda sizlere kolay bir şekilde touchpad kapatma , touchpad açma yöntemlerinden bahsedeceğim.

  • Touchpad Kapatma Nasıl Yapılır ?
    • 1– Dizüstü Bilgisayarınız Üzerindeki Kontrolleri Kullanarak Touchpad Kapatma Yada Açma
    • 2 – Aygıt Yöneticisi Üzerinden Touchpad Kapatma Yada Açma
    • 3 – Bazı Yazılımları Kullanarak Touchpad Kapatma Yada Açma
    • 4 – Windows 10 Ayarlar Uygulaması Üzerinden Touchpad Açma Yada Touchpad Kapatma

Touchpad Kapatma Nasıl Yapılır ?

Toucpad kapatma işini farklı yollardan gerçekleştirebilmeniz mümkün.

1– Dizüstü Bilgisayarınız Üzerindeki Kontrolleri Kullanarak Touchpad Kapatma Yada Açma

Normalde dizüstü bilgisayarlarınız üzerinde touchpadinizi devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz tuşlar yer alıyor. İlk olarak bu tuşları öğrenin. Kullanmayı deneyin ve touchpadinizin devre dışı kalıp kalmadığını denetleyin.

Bu tuşlar Fn tuşu ve F tuşları üzerinde yer alan touchpad görseline sahip fonksiyon tuşu: Fn tuşuna basılı tutun ve üzerinde touchpad simgesi olan F tuşuna basın. Eğer dizüstü bilgisayarınızın touchpad sürücüsü bilgisayarınızda yüklüyse bu işlem touchpadinizi devre dışı bırakacaktır. Eğer bu tuşları kullanmanıza rağmen touchpadiniz devre dışı kalmıyorsa dizüstü bilgisayarınızın touchpad sürücülerini yüklemeniz ya da güncellemeniz gerekecektir.

Touchpad Açma Veya Kapatma Kombinasyonu

2 – Aygıt Yöneticisi Üzerinden Touchpad Kapatma Yada Açma

Denetim masası üzerinden Aygıt Yöneticisi‘ni açınca karşınıza bu ekran gelecektir. Ardından Fare Ve diğer işaret aygıtları sekmesinden HID uyumlu fare seçeneğine yada seçeneklerinden Touchpad olup olmadığını öğenmek amaçlı sağ tıklayıp özellikler kısmından ”Touchpad” olup olmadığını teyit etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde aktif olarak kullandığınız mouseyi devre dışı bırakma ihtimaliniz var. Teyit ettikten sonra ise Cihazı devre dışı bırak seçeneğine tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz. Zaten aktif değilse de Cihazı etkinleştir yazısına tıklayarak aktif edebilirsiniz.

Touchpad Açma Veya Kapatma Kombinasyonu

3 – Bazı Yazılımları Kullanarak Touchpad Kapatma Yada Açma

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL main.cpl,,0

Üstte verilen kodu CTRL+F kombinasyonunda açılan pencere yani çalıştıra yapıştırıp enter tuşuna basmanız gerekmektedir. Daha sonra açılan pencerede ”Aygıt Ayarları” kısmına tıklayın ve karşınıza çıkan TouchPad ile alakalı kısıma tıklayıp ”Geçersiz Kıl” butonuna basarak touchpadi kapatabilirsiniz. Touchpadi açmak için ise ”Etkinleştir’‘ butonuna basmanız yeterli olacaktır.

4 – Windows 10 Ayarlar Uygulaması Üzerinden Touchpad Açma Yada Touchpad Kapatma

Üstteki seçenekler eğer işinize yaramadıysa ve işletim sisteminiz Windows 10 ise yapmanız gereken şey çok basit. Windows’un kendi ayarlar kısmından Dokunmatik Yüzey penceresinden Dokunmatik Yüzeyi açıp kapatabilirsiniz.

Dokunmatik Yüzey