CentOS’un Yeni Bir Proje Başlatıldığı Duyuruldu

8 Aralık 2020’de açıklanan CentOS geliştirmesinin durdurulmasından şikayet ettikleri bildirildi . Aynı zamanda, CentOS’un halefi Rocky Linux’un piyasaya sürüldüğü duyuruldu.

Linux dağıtımlarından biri olan “CentOS” u geliştiren CentOS Projesi, 8 Aralık 2020’de odağını “CentOS 8″ den ” CentOS Stream ” e kaydıracağını duyurdu.

CentOS şu ana kadar Red Hat’i geliştiriyor Red Hat Enterprise Linux (RHEL) , RHEL’den bir yıl ileride olduğu gibi “bir sonraki sürümün önizleme sürümü” olarak konumlandırıldı Ve bir işlevi vardı. 

Ticari RHEL ile karşılaştırıldığında CentOS, geliştirici topluluğu tarafından geniş ölçüde desteklenmiştir çünkü RHEL ile uyumludur, ancak kullanımı ücretsizdir. CentOS’un geliştirilmesi ve desteği sona erdi.

Gelecekte CentOS Stream’e entegre edilmesine karar verildi.

Bu, CentOS kullanıcılarını RHEL’e veya yeni bir CentOS Stream projesine geçiş arasında seçim yapmaya zorlayacaktır.

Bununla birlikte, CentOS tarafından sağlanan SSS sayfası “CentOS Stream’in RHEL’in beta test sürümü olmayacağını” açıklarken, CentOS topluluk yöneticisi Rich Bowen, “CentOS Stream, RHEL’in bir yükseltmesidir  bir dere gelişimi ” tartışılan bir daldır , örneğin CentOS’un geleceği için vizyon belirsizdir, görünüm opak olur” dedi.

CentOS’un kurucu ortağı ve CentOS’un öncülü olan CAOS Linux geliştirme projesinin başkanı Greg Kurtzer , Red Hat ve diğerlerinin kararlarından memnun olmayanlardan biri. Kurtzer, Ars Technica aracılığıyla 9 Aralık’ta şunları söyledi: “Red Hat’ten gelen haberlerden diğer topluluk üyeleri kadar şok oldum.

Çok beklenmedik biriydim Değişimlere ayak uydurmak için yeni bir proje olan Rocky Linux’u, CentOS’un kurucu ortağı merhum Rocky McGough onuruna duyurmaktan gurur duyuyoruz. “

Ars Technica, yeni piyasaya sürülen Rocky Linux için “Rocky Linux şimdiye kadar sadece bir isim ve kararlılığın beyanı, ancak Kurtzer’in isim değeri sadece birkaç saat içinde binlerce imzanın toplandığı bir proje. İlk CentOS’u harekete geçiren aynı pazar ivmesi, topluluk projesini yeniden hayata döndürme olasılığı yüksek. ” şeklinde bilgi verdi.