Rus hacker grup olan Evil Corp 8 aylık sesızlığın ardından tekrar geri döndüler , en son vurgunlarında 100 milyon çukkalamışlardı çee

GPS ve Fitness şirketi olan GARMİN i hackleyerek uçak , gemi ve spor aktivitelerinin durmasini sağladılar. Bilgısayar korsanları sisteme kendi

zararlı yazılımı yükleyerer sistemi kitlemiş ve karşılığında 10 milyon para talep etmiş.

  • Bir siber saldırı, sistemlerini ve uygulamalarını felç ettikten sonra Garmin’den 10 milyon dolar fidye ödemesinin istendiği bildirildi.
  • Navigasyon şirketi, Perşembe günü müşterilerin uygulamalarına giriş yapamadıkları ve fitness seanslarını beş gün boyunca kaydedemedikleri bir fidye yazılımı saldırısına uğradı – uygulamalarını kullanan pilotlar da etkilendi
  • 2009’dan beri faaliyet gösteren Rus siber suç grubu Evil Corp’un saldırıların arkasında olduğuna inanılıyor
  • Aralık 2019’da ABD Hazine Bakanlığı, ABD bankacılık sisteminde 100 milyon dolarlık mali zarara neden olduktan sonra Evil Corp’a yaptırım uyguladı; Evil Corp’un eyleminin arkasında WastedLocker fidye yazılımını çalıştırdığı söyleniyor
  • Şirketin iletişim sistemleri de devre dışı bırakıldı ve müşterilere yanıt veremedi
  • 33 yaşındaki Maksim Viktorovich Yakubets, Evil Corp’un başkanı olarak biliniyor ve siber saldırıları gerçekleştirmek için doğrudan Rus hükümeti ile çalıştı ve halen çalışmaya devam etmektedir.
  • Geçen ay, Evil Corp’un sekiz tane Fortune(En pahalı şirketler) 500 şirketi de dahil olmak üzere en az 31 büyük Amerikan şirketini etkileyen yeni bir fidye yazılımı saldırı dalgası başlattığı ortaya çıktı.

Aralık 2019’da ABD Hazine Bakanlığı, Amerikan bankacılık sisteminde 100 milyon dolardan fazla maddi zarara neden olduktan sonra Evil Corp’a yaptırım uyguladı.

Sonuç olarak, Garmin bir fidye ödemek isteseydi, potansiyel olarak ABD’nin yaptırımlarını ihlal etmiş sayılır.

Yakubets’in Mayıs 2009’dan beri Evil Corp’u Moskova’daki internet kafelerden yönettiği iddia ediliyor. Tabi daha sonra işi profesyonele döktüler.

Sadece Rusya dışındaki mağdurları hedef almak için tasarlanmış bilgisayar virüslerini kullanarak 43 ülkede kurbanlardan para çalmak için düzinelerce insanı istihdam ettiği söyleniyor.

‘Kötü amaçlı yazılım’, bir kurban bir e-postasına gelen linkıne tıkladığında indirilir ve daha sonra hesaplarını boşaltmak için kullanılan çevrimiçi bankacılık bilgileri gibi kişisel ve finansal verilerini toplamak için bilgisayarında gizli kalır.

Aqua adıyla çevrimiçi faaliyet gösteren bilgisayar korsanı ve ortakları en az 100 milyon dolar çalmakla suçlanıyor. ABD hazine yetkilileri, Yakubets’in FSB güvenlik teşkilatı için gizli belgeler elde ederek ‘Rus hükümetine doğrudan yardım’ sağladığını da söylüyorlar.

Ayrıca Rus istihbarat kurumlarının suçluları ulusal güvenlik hedeflerini hacklemek için işe aldığı bir planın parçası olduğu da söylendi.

Orjinali Ukrayna kökenli bir Rus vatandaşı.

Aralık ayında, bilgisayar korsanlığı grubuyla bağlantılı 15 kişi ABD hazinesince cezalandırıldı. Birçoğunun Moskova’da yaşadığına inanılıyor.

Yakubets Rusya’dan ayrılırsa tutuklanacak ve suçlamalarla yüzleşmek üzere Amerika’ya iade edilecek. Ona ABD tarafından mali yaptırımlar uygulandı, ancak içeriden kişiler özel olarak, Rusya’nın dışına adım atma şansının düşük kaldığını söylüyor.

Yakubets gösterişli bir karakter olarak biliniyor ve biri Rusça HIRSIZ yazan plakalı özel bir Lamborghini olan flaş arabaları ile tanınıyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’da dokunulmaz olarak nitelendiriliyor ve burada dolandırıcılık gelirlerinden satın alınan ‘ süper arabalar ile zaman zaman Moskova sokaklarında şov da yapıyor.

On yıl boyunca multi milyonerin dünyanın en zararlı siber suç grubunu yönettiği söyleniyor .

Rusya’nın FSB istihbarat teşkilatı için de çalışan Yakubets’in bir kral gibi yaşadığı ve düğünde 250.000 dolardan fazla para harcadığı söyleniyor.

2017 yazında Moskova’nın kuzeyindeki bir golf kulübünde göz alıcı iş kadını Alyona Benderskaya ile evlendi.


Plein Sport adlı İtalyan lüks kıyafetleri satan bir Moskova mağaza zincirinin sahibi olduğuna ve 2014 yılında Moskova’daki Ekonomi Yüksek Okulu’ndan mezun olduğuna inanılıyor. Benderskaya’nın Yakubets’in ikinci karısı olduğuna inanılıyor.

Babası, Yakubets’in kayınpederi, FSB’nin (Eski KGB) seçkin bir özel kuvvetler birimi olan eski bir subay olan Eduard Bendersky‘dir, ancak aynı zamanda örgüt için casusluk çalışmalarının bir kısmının da bu adam tarafından kontrol edildiğine inanılmaktadır.(Putinin solundakı adam)

Benderskaya terörle mücadele operasyonları ve uygun ‘yabancı sabotaj operasyonları’ için esas bilinen FSB Özel Amaçlı Merkezi, bağlı Vımpel-Aktiv ve Vımpel-Protekt denilen birkaç şirketlerin bir kurucusu olarak bilinir.

Yakubets, Nisan 2018’de Rus casus ajansı FSB’den – Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi’nden gizli Rus bilgileriyle çalışmak için bir lisans alma sürecindeydi .

FSB, KGB’nin ana halef ajansıydı.

Yakubets ayrıca, daha sonra paranın yasadışı bir şekilde hareketini kolaylaştırmaktan sorumlu olacak olan Evil Corps’a bir bireyler ağını işe almak ve yönetmekle sorumluydu.​

Düğün Fotoları :

Garmin İçin Talep edilen Fidye yazılımın mesajı sızdırıldı

Garmin her ne kadar parayı ödediğini ve ya ödemediği hakkında bir şeyler söylemese bile sorunu nasıl çözüldüğüne dair en yaygın idda parayı ödedikleri yöndedir…