Çin’deki bir telefon fabrikasında üretilen telefonların, piyasaya sürülmeden önce virüs yazılım yüklendiği ortaya çıktı. Transsion adlı firmanın ürettiği 200 bin kadar telefona casus yazılım yüklediği siber güvenlik uzmanlaro tarafından ifşa edildi.

Transsion elektronik ürünler imal eden bir Çin firması ve genellikle uygun fiyatları ürünler ile ön plana çıkıyor. Mobil güvenlik platformu Secure-D bünyesindeki siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan araştırmada, Transsion firmasının rezilliği gün yüzüne çıkarılıyor.

Tecno W3 adlı akıllı cep telefonu modelinde, kullanıcıların garip durumlar sezinlemesi ile ilk kez farkedilen durum, Secure-D tarafından ortaya çıkarıldı. Transsion tarafından üretilen ucuz bir telefon olan Tecno W3, Mısır, Kamerun, Güney Afrika, Etiyopya ve Gana gibi farklı geri kalmış ülkelerde yoğun olarak kullanılmasından dolayı kullanıcıların bu durumu fark etmeside bahsi geçen ülkelerde başladı.

Secure-D yaptığı araştırmada Triada adlı mobil virüsün Tecno W3 cihazlarda entegre olarak bulunduğunu keşfetti. Android cihazlar için en zararlı yazılımlardan biri olarak görülen xHelper, hackerlar tarafından Triada aracılığı ile Transsion firmasının ürettiği akıllı cep telefonlarına yükleniyor.

xHelper, akıllı cep telefonları üzerinde hackerlara aşırı bir hakimiyet veriyor. Hackerlar xHelper ile telefonunuza reklam tıklaması yaptırabilir, hesaplarınızı yada kredi kartlarınızı ele geçirebilir, sizi dinleyip izleyebilir ve kısacası herşeyi yapabilir.

Triada Virüsünü Transsion mu Yükledi

Transsion tarafından üretilen akıllı cep telefonlarının Triada virüsü barındanmasında en büyük şüpheli üretici firma ünvanıyla Transsion. Transsion tarafından yapıldığı düşünülsede Google blog site vasıtasıyla yaptığı açıklamada Transsion firmasının birincil suçlu olmayabileceğini ifade etti.

xHelper’ın ilgili cihazlarda ne amaçlı kullandığı ise şuanlık muamma durumunda. Eldeki kesinleşen bilgilerin net bir tablo çıkartamaması nedeniyle şuanlık Transsion firması herhangi bir müeyyide ile anılmıyor ancak ileride ne olacağını hep beraber izleyip göreceğiz.