İngiltere Hükümeti Siber Güvenlik Teknolojileri Geliştirmek Adına 4 Yılda Toplam 10 Milyon Sterlin Hibe Edecek

İngiltere Hükümeti siber güvenlik teknolojileri geliştirmek adına 4 yılda toplam 10 milyon sterlin hibe edecek. Siber güvenliğe verdiği önem herlesin malumu olan İngiltere, tavrını arttırarak sürdürüyor.

Birleşik Kırallık, bünyesindeki kurum ve kuruluşların siber güvenlik konusundaki önlemlerini arttırmak ve olası hacker saldırıları karşısında azami düzeyde hazır olmalarını istiyor. Bu hedef doğrultusunda başlatılan “Tasarım ile Dijital Güvenlik” programı ile birçok projeye yüklü maddi destek sunulacak. İçinde bazı üniversitelerin de bulunduğu kurumlar, toplam 10 milyon sterlin olan pastayı bölüşecek.

Üniversitelerin Geliştirdiği Programlar Önemli Bir Ağırlığa Sahip

Programdan fon alacak üniversitelerin projeleri oldukça cazibe uyandırıyor. Glasgow Üniversitesi önderliğindeki bir kurum nükleer santraller de dahil olmak üzere bir çok sistemin kritik alanlarında siber güvenliği sağlamaya yönelik projesiyle dikkat çekiyor. Birmingham Üniversitesi ise hackerlar ile kullanıcılar arasındaki güvenlik önlemlerinin yazılım kısmının yetersiz kaldığı gerçeğini göz önünde bulundurarak; Siber tehtidlere karşı maksimum donanımsal güvenliği sağlama yönünde kullanılacak mikroçipler ile öne çıkıyor.

Siber Güvenlik Önem Kazanıyor

Akıllı olarak tanımlanan teknolojilerin geliştikçe hayatın her noktasına yayılmasıyla hacklenebilir şeylerin sayısı sürekli artıyor. Şöyle bir düşündüğünüzde akıllı telefon, bilgisayar, akıllı saat, akıllı ayakkabı, akıllı çöp kutusu, akıllı klima, akıllı fırın hatta akıllı ev gibi hayatın her anında çevrim için olmanızı gerektiren teknolojilerin güvenlik açığı bulunması hali insana korku veriyor. Bunların tamamının hacklendiğini hayal ettiğimizde ortaya “Mengene” filmini aratmayacak senaryolar çıkıyor. Bu gelişmeler insanları paranoyaklaştırma tehlikesini de ayrıca beraberinde getiriyor.

Bu sebepler ile siber güvenlik önem kazanıyor ve kazanmaya devam edeceği gün gibi açık.

Maddi Destekler Yazılım ve Teknoloji Geliştirmek İçin Kullanılacak

Tasarım ile Dijital Güvenlik programı kapsamında yapılacak fonlamalar doğrudan siber güvenlik alanında teknoloji üretmeye yönelik kullanılacak. Siber güvenliğin azami düzeyde olmasını sağlayacak yazılımlar ve bunu tamamlayacak olan olmazsa olmaz donanımlar, Birleşik Krallık hükümetinin desteği ile hızlı bir şekilde gelişecek gibi gözüküyor.

Zira artık fiziksel çatışmaların yerini yavaş yavaş siber savaşlar alıyor ve namlular paslanırken kılavyeler aşınıyor.