Venezuela üzerinde, ayağını yere sağlam bir şekilde basmanın yollarını arayan İran Venezuela Ordusu’na eğitim vermeye başladı.

İran, Amerikan değimiyle “pathetic” bir vaziyette olduğunu umursamamaya devam ediyor. Ülkesindeki fuhuş batağına düşen kızların yaş ortalamasının 15 olması ve 1 haftalık muta nikahının 100 dolar ila 1000 dolar arasında değişmesi ayrıca açlık ve yoksulluğa bağlı diğer utanç verici durumları yok sayarak yeni maceralar peşine düştü. Kendinden minimum 2 kat acınası durumdaki Venezuela’ya eğitim vermeye başladı. Tahmin edeceğiniz üzere Maduro’ya halkı açlık içindeyken, Nusret’e gidip et yemesinin ardından Nusret’in Venezuela sevgisini anlatmasının komik olduğunu anlatmayacak.

İran, Venezuela ordusuna propoganda ve iç savaş başta olmak üzere siber nitelik katmak için resmen kolları sıvadı. Devam eden iç savaşın gidişatı ve halkı sindirmeye yönelik olarak yapılacak eğitimler, Şii askeri danışmanların intikali ile başlıyacak. Maduro’ya baskı, sansür, casusluk ve otokrasi yönünden Küba’dan sonra İran’da desteklemeye başladı.

İran,Venezuela Üzerinde Siber Operasyon Üstü Kuruyor:

İran, Venezuela ilişkilerinde gelinen durum tam olarak beklediğimiz gibi. Kısa süre önce hava ve deniz odaklı gözlem ve istihbarat üstü kuran İran; şimdi de siber operasyonlar için kolları sıvadı. Venezuela’nın Falcon eyaletinde kurulacak Siber Operasyon Üssü, başta casusluk olmak üzere pek çok yönden Maduro’yu destekleyecek faaliyetler sunacak.

Tiranların birşeltiği bu tablo korkutucu gözüküyor. 2020 yılında Diktatörlük Sınıf 101 tarzı bir oluşum insanlığın geldiği noktayı sorgulatıyor…

Aynı zamanda bu gibi olaylar İran, Küba ve Venezuela’ya has değil. Türkiye’de dahil olmak üzere otokratik ve demokrasiden uzak ülkeler baskı, sansür ve troll ordularıyla ön plana çıkıyor; ve bu tip ülkeler azımsanamayacak kadar çok.