Finans sektöründe yayın yapan bir sitenin araştırmasına göre, Bitcoin’e duyulan güven büyük bankalara duyulan güvene nazaran daha fazla. Yapılan araştırma Bitcoin’e dair öngörüleride ortaya koydu.

The Tokenist yaptığı araştırmada büyük bankalara nazaran Bitcoin’e daha fazla güven duyulduğunu açıkladı. 17 ayrı devlette 5 bine yakın kişi ile yapılan araştırmada Bitcoin’e büyük bankalardan daha çok güven duyanların oranı %47 olarak açıklandı. Ve yayınlanan araştırmadaki diğer bilgilere baktığımızda bu güvenin 3 yıllık bir süre zarfında %30 arttığı gözlemleniyor.

The Tokenist şunu gözler önüne serdi ki, yaş ortalaması düştükçe Bitcoin’e olan güven daha da artıyor. Gençlerin ezici çoğunluğunun Bitcoin’e bankalardan çok daha fazla güvendiği su götürmez bir gerçek.

Bitcoin’e Olan Güven Bankaları Geçti

Gençler Bitcoin’e daha fazla güveniyor:

Araştırmaya göre genç denebilen kişilerin yarıdan fazlası Bitcoin’i bankalara karşı daha güvenilir buluyor. 65 yaş üstü keşilerin ise tamamına yakını oyunu bankalardan yana kullanacağını dile getiriyor. Ayrıca bu ihtiyarlar Bitcoin için balon gibi ifadeler kullanıyor.

Yapılan araştırmaya göre Y kuşağının yarısından çoğu (%59), Bitcoin’in önümüzdeki 10 yıl içerisinde büyük ölçüde kabul göreceğini ve bu para birimini dünyadaki insanların büyük bir çoğunluğunun kullanacağını öngörüyor. Y kuşağının yanı sıra tüm yaş ve cinsiyet grupları arasında Bitcoin ile ilgili bilginin ve Bitcoin’e olan güvenin yükseldiği aşikar.

Araştırma sonucuna göre katılımcıların %60’ı, Bitcoin’in finansal teknoloji alanında pozitif bir yenilik olduğunu düşünüyor. Ayrıca katılımcıların %45’i Bitcoin’i hisselere, gayrimenkule ve altına tercih ediyor. Bazı Bitcoin taraftarları, koronavirüs salgını ve karantina döneminde hisselerin darbe aldığını ve bunun kripto paralar için oldukça uygun bir an olduğunu savunuyor.