Amerika’da yapılacak seçimlerde, pek çok eyaletin online seçim sisteminde açık saptandı. Araştırmacılara göre saldırılara karşı alınan güvenlik önlemleri oldukça zayıf.

Seattle merkezli Democracy Live adlı firma tarafından üretilen OmniBallot online seçim sistemin açıklar olduğu tespit edildi. Tespit raporuna göre oy sistemi, hem Democracy Live çalışanları tarafından hem de hackerlar tarafından seçmenlerin bilgisayarına sızmaya olanak saplayan bir açığa sahip. Sistem, şu anda denizaşırı askeri birlikler ve sivil vatandaşlar için ulaşılabilir durumda. Koronavirüs pandemisi sebebiyle sistemin gelecekte daha yaygın olacağı düşünülüyor.  

Siber güvenlik uzmanları, siyah şapkalıların Democracy Live’ın ağına kolaylıkla penetrasyon yapılabileceğini ifade ediyor. MIT’den Michael Specter ise saldırganların seçim sonuçlarını hiçbir iz bırakmadan değiştirebileceğini ve yetkililerin bu konuda hiçbir şey yapamayacağını düşünüyor. Michigan Üniversitesi’nden Alex Halderman, bu tür risklerin her zaman için olduğunu ve hiçbir teknolojinin bu duruma çözüm olamayacağını iddia ediyor.

Hackerlar Seçim Sonucuna Müdahele Edebilir:

New York Times tarafından yapılan yayın, seçim güvenliği konusunda soru işaretleri oluştu. Başta Amerika Birleşik Devleti olmak üzere dünya genelinde devam eden koronavirüs salgını, online seçim konusunda büyük bir teşvik edici oldu. Bu duruma ek olarak bazı eyaletlerin oyları elektronik posta aracılığıyla kabul etmesi de gündemdeki diğer konulardan biri.  

OmniBallot

Bilgisayar uzmanları, internet üzerinden oy kullanılmasının güvenli bir yöntem olmadığı konusunda ısrarcı. Raporda internetten oy kullanma konusu üzerinde durulan diğer önemli noktaysa oyların normal oy makinalarında olduğu gibi kontrol edilip doğrulanamayacak olması. Sisteme belli standartlar getirilmezse bu durumun güvenlik ve gizlilik konusunda büyük sorunlara yol açacağı iddia ediliyor.