Athul Jayaram adındaki bounty hunter, WhatsApp’ın ‘Sohbet Etmek İçin Tıklayın’ servisini kullanan kişilerin numaralarının Google aramalarında çıktığını fark etti. WhatsApp’ın sahibi Facebook, bunun hata değil, kullanıcıların seçtiği bir şey olduğu cevabını verdi.

Popüler mobil chat uygulaması WhatsApp, kullananlara kolaylık sağlayabilecek bazı özellikler sunuyor. Özellikler eklenirken beraberinde sorunlar getirdiği de olutor, WhatsApp kullanıcılarının telefon numaralarının Google Arama sonuçlarında görünmesine neden olan bir hata keşfedildi.

Bug Bounty olayını meslek haline getiren Athul Jayaram, Threatpost’a yaptığı açıklamalarda WhatsApp’ın ‘Sohbet Etmek İçin Tıklayın’ özelliğinden faydalanan kişilerin numaralarının Google Arama’ya eklendiğini bildirdi. Bunun bir güvenlik açığı olduğunu iddia eden Jayaram, siyah şapkalıların numaralar üzerinden bazı kişisel bilgilere erişmesi olasıdır dedi.

Whatsapp Numaraları Google Aramalarında Gözüküyor :

Whatsapp Numaraları Google Aramalarında Çıkıyor

WhatsApp’ın ‘Sohbet Etmek İçin Tıklayın’ özelliğinden kısaca bahsedecek olursak bu özellik, kullanıcıların gönderenin telefon numaralarını kaydetmeden başka bir kullanıcıyla WhatsApp sohbeti başlatmasına imkân sağlamasıyla biliniyor. Özellik, web siteleri tarafından ziyaretçilerle etkileşim kurmak için kullanılıyor.

Jayaram’ın iddialarına göre numaralar bir dizine eklenerek Google Arama sonuçlarında görünebiliyor. Telefon numaralarının URL’de düz metin olarak göründüğünü belirtip ekledi; Google’da yaklaşık 300.000 numara arama sonuçlarına eklendi.

Jayaram bu durumun spamcı, reklamcı, dolandırıcı ve pazarlamacılar için önemli bir fırsat olduğunu söylerken, Facebook tarafından yapılan açıklama ise “İşletmeler de dahil olmak üzere tüm WhatsApp kullanıcıları, bir düğmeye dokunarak istenmeyen iletileri engelleyebilir” sözleri yer aldı.