Google, yaptığı açıklama ile Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleşecek başkanlık seçimlerine yönelik ciddi hacker saldırıları olduğunu ifade etti.

Seçimler her demokratik ülkede önemli bir olaydır ve bazı önemli sorunlar silsilesini peşinde getirmesi olasıdır. Bunlardan biride seçimlere yönelik gerçekleşen hacking eylemleridir. Google yaptığı açıklamada Donald Trump ve Joe Biden kampanyası için çalışan kişilere yönelik ciddi saldırılar olduğunu ifade etti. İranlı ve Çinli hack team yapılanmalarının bazı adaylara yönelik ciddi saldırıları olduğunu ve bunların genellikle kimlik avı ve virüs yayımı olarak gerçekleştiğini ekledi.

Resmi kurumlardan gelmiş gibi gösterilen aldatıcı e postaların kimlik avında öncelikli saldırı yöntemi olduğu aşikar, ancak asıl yapılmak istenenin yani nihayi hedefin ne olduğu şuanlık meçhul.

Trump ve Biden

Saldırıları düzenleyen Çin grubu APT 31 olarak isimlendirilirken İranlı Hacker grubu ise APT 35 olarak biliniyor. Bu gruplar genelde devlet destekli gruplar oluyorlar. Bu saldırılardan başka herhangi bir kanıt olmadığını söyleyen Google, her iki adayı da devlet destekli olduğu düşünülen bu hacker gruplarına karşı uyardığını ve federal kolluk kuvvetlerine yönlendirdiğini söyledi.

Joe Biden: “Biliyoruz”

ABD Başkan Adayı Joe Biden, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, saldırı girişiminin farkında olduklarını söyledi. “Adaylığımızın başından itibaren bu tür saldırılara maruz kalacağımızı biliyorduk ve onlar için hazırlandık” şeklinde açıklama yaptı. 

Google Tehdit Analiz Grubu Direktörü Shane Huntley, saldırılara ilişkin olarak “Bir seçim kampanyası üzerinde çalışıyorsanız, kişisel hesaplarınız saldırıya uğrayabilir. Bunun için mümkün olan en iyi korumayı kullanın. İki faktörlü kimlik doğrulaması veya Gelişmiş Koruma gerçekten fark yaratabilir” dedi.