Korona salgını süresince patlama yaşayan Zoom programı, pek çok hacking olayına olanak sağladı. Zoom, yaptığı açıklamada belirtiyor ki; ücretli kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için özel bir güçlü şifreleme yöntemine geçiş yapacak.

Korona adlı Çin virüsünün insanlığı etkisi altına alması, sektörel anlamda da köklü önlemler gerektirdi. Özellikle ofis çalışanları işlerini sanal ortamda yürütmeye başladılar. Tabi toplantıları nasıl yapacakları konusundaki çözüm gecikmedi, video konferans uygulamaları toplantıları pratik hale getirdi ancak hacking olaylarına da davetiye çıkardı. Örneğin hackerların Zoom üzerinden yapılan ortaokul dersine yaptığı saldırıyı buradan okuyabilirsiniz.

Para Var, Huzur Var :

Zoom Ücretli Kullancılar İçin Güvenlik Önlemi Alıyor

Zoom firmasının güvenlik danışmanı Alex Stamos, insan hakları ve çocuk hakları gibi SJW grupların düzenlediği bir etkinliğe katılarak açıklamalarda bulundu. Zoom’a abone olan kişilere ya da kurumlara yönelik güçlü bir şifreleme planları olduğunu söyledi. Stamos, kâr amacı gütmeyen kuruluşların ya da siyasi muhaliflerin daha güvenli video görüşme yapabilmelerinin sağlanıp sağlanmayacağının henüz belli olmadığını, planın değişime açık olduğunu söyledi. 

Danışman Stamos, planda güvenlik ve ticari faktörlerin bir bileşiminin yer aldığını söyledi ve ekledi; bu durum olumlu tepkilerin yanı sıra olumsuz geri bildirimler de aldı. Günlük 300 milyon görüşme yapılan Zoom ilerde ne gibi çözümler sunacak merak ile bekliyoruz.