Bitcoin mining amacıyla bilgisayarlara sızan hackerlar, Avrupa’daki iki ayrı süper bilgisayarı Bitcoin mining yaptırmak için hedef aldı.

Bitcoin ve altcoin madenciliği amacıyla yapılan hacking eylemleri son yıllarda katlanarak arttı ve artıyor. Ancak son günlerde yaşadığımız bir olay işin boyutunun ne kadar büyük olduğunu daha iyi gözler önüne seriyor.

Kişisel bilgisayarlar ve şirket ağları gibi günlük kullanım bilgisayarları ve serverlara coin mining amacıyla hacklemek, hackerların devamlı yaptığı bir iştir. Fakat geçtiğimiz gün medyana gelen hacker faaliyeti işin boyutunun ne kadar ciddi olduğunu gösterdi. Ludwig-Maximilians Üniversitesi’nin bwHPC’nin beş bilgisayar kümesi ve İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nin ARCHER süper bilgisayarına altcoin cinsi olan Monero için mining yapan virüslerin bulaştığı belirtiyor.

İki Saldırı Arasında İlişki Olduğu ve Tekelden Çıktığı Düşünülüyor

Archer Süper Bilgisayarı Hackledi !

Avrupa’da yer alan iki ayrı üniversitenin, bilimsel araştırmalar amacıyla kullandığı süper bilgisayarlar, hackerlar tarafından ele geçirildi. Kullanılan virüs ve sızma yöntemleri iki saldırınında aynı kaynaktan geldiği ihtimali üzerine şüphe uyandırıyor.

Siber güvenlik şirketi Cado Security, hacking olaylarında aynı tip virüslerin kullanıldığını, aynı açıklarından faydalandığını ve Kanada, Çin ve Polonya’daki üniversitelerin SSH girişleri ile penetrasyon sağladıklarını belirtti.

Süper Bilgisayar

Hacker saldırısında kullanılan dosyaların benzer isimlere sahip olması, aynı üniversitelerin girişlerinin kullanılması ve yöntemlerin birbirine benzer olması uzmanların, bu saldırıların tek bir yerden yapıldığını düşünmesine neden oldu.

Hackerlar Neden Süper Bilgisayarları Hedef Aldı ?

Kripto Para Madenciliği

İki üniversitenin süper bilgisayarlarına yapılan saldırının tek elden yapılmış olabileceği düşüncesi, saldırının arkasındaki neden konusunda da soru işaretleri oluşturuyor. Saldırılarla ilgili olarak akla gelen ilk tahmin sıradan bilgisayarlardan kat be kat daha kuvvetli olan süper bilgisayarların kripto para madenciliği için kullanılmak istenmesi olmuştu. 

Süper bilgisayarlara gerçekleştirilen saldırı sonrasında yapılan incelemeler, gerçekten de saldırının kripto para madenciliği hedefli olduğunu gösteriyor. Ancak uzmanlar, saldırıya daha şüpheci yaklaşarak süper bilgisayarlarla yapılan araştırmaların çalınması için kripto para madenciliğinin bir perde olarak kullanılabileceğini de düşünüyorlar.