Hacklenen internet sitelerinden elde edilen dataların ticaretinin yapıldığı, hacker forumu WeLeakData hacklendi. Siber güvenlik firması Cyble sitenin ele geçirildiğini ve verilerinin Deep Web üzerinde erişilebilir olduğunu iddia ediyor.

Dijital teknolojiler hayatımızın her yerine nüfuz ediyor; bu durumdan dolayı bilgi güvenliği tehtidleri her gün artıyor. Çok ufak bir dikkatsizlik çok değerli verilerin çalınmasına olanak verebiliyor. Hack haber platformlularında sürekli bu tip haberler görüyorsunuzdur. Teknolojideki hızlı gelişim daha fazla haber göreceğinizinde teminatıdır.

Hacking alemine uzak olanlarınız belki bilmez, verilerin kullanım alanları geniş bir yelpazeye satiptir. Satışının yapıldığı herkesin malumu ancak kim niye alıyor sorusunu cevaplamak gerekir ise; data alanların başında reklam ve çağrı merkezi firmaları geliyor. Bu firmalar üzerinde proje yürüttükleri sektörlere dair dataları yasal ollardan almaktansa hack forum sitelerinden almayı tercih ediyor. Reklam ve çağrı merkezlerini ise dolandırıcı çeteleri izliyor. Dolandırıcı çeteleri kişiler hakkındaki detaylı bilgileri sosyal mühendislik için kullanıyor, hatta bu tip telefon dolandırıcılıkları için kurulmuş çağrı merkezleri bile var.

Söylenene Göre Bu İlk Değil

WeLeakData Hacked

Dump & Database satış platformu WeLeakData, hackerların data satışı için güvenle kullandığı bir platformdu. Forum adminleri hacking faaliyetleri yürütmesede hackerlara imkan sunuyordu ve hep bir dirsek mesafesi mevcuttu. Ancak WeLeakData hacklendi ve veritabanı dosyası sızdırıldı. Özel konuşmalar da dahil bütün veriler, Deep Web üzerinde erişime sunuldu.

WeLeakData VeriTabanına Ait Görüntü

Bu gibi belgelerin gün yüzüne çıkmasının ardından, forum üyeleri hacked olayının asılsız olduğunu dile getirmeye başladı. Forum ile alakalı bir diğer iddia ise forumun başka bir kişiye satıldığı yönünde.