Chrome gizli video ve benzeri şekilde bilgisayar kaynakları ve kotanızı sömüren reklamları engellemeye hazırlanıyor.

Gizli video ve türevleri ile donanım kaynaklarınızı ve internet kotanızı sömüren ve bunu siz farkında bile olmadan yapan uygulamalar, Chrome üzerinde adeta at koşturuyor. Bu yönden zayıf olduğunun farkına varan Chrome bu duruma el atmak için kolları sıvadı.

Google dün yaptığı açıklamada bu yıl içinde yüksek kaynak tüketimi olan reklamları Google Chrome üzerinde engellemeye başlayacağını duyurdu. Alınan karar doğrultusunda bitcoin ve altcoin mining yapan, kötü programlanmıi veya optimize edilmemiş reklamlar da engellenecek.

Google’ın bu reklamları engellemek için öne sürdüğü nedenler ise; cihazların pil ömrünü kısaltması, internet ağını haddinden fazla yoğunlaştırması ve masraflara yol açması. Engellemelerin neye göre yapılacağı ise şuanlık muamma.

Belirlemede Dikkate Alınacak Üç Detay :

Google Zararlı Reklamları Engelleyecek

Google Chrome’un yaz bitiminde cihaz kaynaklarını sömüren reklamları bloklayacak. Bu durumda engellenecek reklamların seçilmesi için reklamcınya üç ayrı detaya dikkat etmesi tavsiyesinde bulunuyor. Bunlar maksimum 4 MB ağ verisi kullanılması, düşük işlemci gereksinimi ve işlemci kullanım süresi.

Google Chrome‘un hali hazırda reklam engelleme özelliği bulunuyor. İki yıl evvel Coalition for Better ADs ile bir iş birliği yapan firma, reklam kalitesinin artırılması amacıyla içerikler süzülerek nelerin görüntüleneceği belirlemişti. Google, kendi reklamları da dahil olmak üzere herhangi bir uyumsuzluk gösteren reklamları engelliyor.

Sıradan reklam engelleyiciler hemen hemen tüm reklamları engellediği için, Google da aralarında olmak üzere bütün reklamcıları kötü etkiliyor.

Yeni Düzenlemenin Ardından Engelenen Reklam Oranının 300 de 1 Olacağı Söyleniyor

Alphabet reklam konusuna özen gösteriyor olacak ki; yaptığı açıklamaya göre engellenen reklam sayısı sadece 300 de 1 olacak. Ciddi bir değişiklik olmayacağı yönünde yapılan açıklamalar ile reklam verenlerin içini rahatlatmaya çalışıyor.

Chrome üzerinde reklam engelleme gibi müeyyidelere mağruz kalmamak için belirlenen kaynak tüketimi yönergelerinin dikkate alınması yeterli olacaktır.