Korona virüsü, insanlık için salgın hastalık olsa da hackerlar için ise bulunmaz nimet. Korona virüs pandemisi boyunca siber saldırıların çığırından çıkması üzerine; İnterpol insanlara farkındalık kazandırmanın siber suçların önüne geçmekte en önemli husus olduğunu düşünerek kolları sıvadı. Evde çalışanları siber güvenlik hakkında bilinçli hale getirmek, siber suçların büyük oranda önüne geçebilir.

WashYourCyberHands etiketi ile dünya genelinde yürütülecek kampanya, olduça ilgi çekici duruyor. Öyle ki kampanyanın ortaklarından biri ise Trend Micro.

Korona virüs yüzünden çalışma şartları epey zorlaştı. İnsanlar birçok işini evden çıkmadan yapmaya çalışıyor. Bu durum hacklerı epey memnun etti, hacking eylemleri internet trafiğinden onlarca kat hızlı bir şekilde yükselişe geçti.

İnterpol’ün başlattığı kampanyanın ortaklarından olan Trend Micro, firmaların ve özellikle evinde çevrimiçi olarak çalışan kullanıcıların güvende olmaları için neler yapabileceği mevzusunda uyarmak üzere hazırladığı ehemmiyetli kaynakları ve raporları #WashYourCyberHands sloganı ile sosyal medya üzerinden yine paylaşacak. Sosyal medya üzerinden daha fazla insana erişmeyi kasteden Trend Micro; fidye yazılımı, çevrimiçi dolandırıcılık, oltalama ve değişik siber hacker saldırılarına karşı nasıl mücadele edileceğine dair bilgiler paylaşacak.

Küresel çapta yapılan ve geniş bir organizasyona sahip bu kampanya ile toplumların geçtiği zor zamanlardan faydalanarak kar elde etmek isteyen siber saldırganlar ile mücadelenin artırılması, covid ve benzeri kelimelerin kullanıldığı siber saldırılara karşı kullanıcıların bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.