Korona pandemisi bütün dünyada etkisini sürdürken, Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından yapılan açıklamada korona istismarı ve kişisel bilgi güvenliğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Hackerlar sistemlerin açıklarını ve insanların zaaflarını manipüle ederek çıkar sağlayan kişilerdir. Bazı durumlar vardır ki her hackerın değerlendirmesi gerekir. Korona virüs pandemiside bu durumlardan biridir.

İnternet Kullanıcılarına Önemli Uyarılar.

Dünya üzerinde hacker saldırıları pandemi süresince hızla yayılmakta ve herkes potalinsiyel bir kurbandır. Korona virüsü nimet bilen hacker grupları için herkes hedef konumundadır. Ancak orman kanunu hiçbir çağda değişmez ilk hedef hep kolay lokma olandır. Bu sebepten dolayı Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Faruk Bilir, Türk kullanıcılara uyarıda bulunarak dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Korona Hacker Faaliyetleri Aracı oldu!

Günlük yaşamın mümkün olduğu düzeyde sanal aleme taşındığı günlerde, internet trafiği oldukça yoğun ve içerik bakımında hackerların gözünü kamaştıracak cinsten. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Faruk Bilir yaptığı açıklamada karmaşık şifre önemi, güvenlik politikaları ve erişim izinlerini dikkate almanızı şiddetle önerdi. Faruk Bilir’in yaptığı açıklama şu şekilde :

Birkaç basit adımla, biraz dikkatle birçok tehlikeden korunmak mümkün olabilir. Bu kapsamda kullandığımız uygulamaların gizlilik ve güvenlik politikalarını okumalı, hangi verilere erişim izni istendiğini bilmeli, aydınlatma ve açık rıza metinlerini inceleyerek neye rıza gösterdiğimizi anlamalıyız. Tüm platformlar için güçlü parolalar oluşturmalı, bunları yetkisiz kişiler ile paylaşmamalıyız. Daha da önemlisi bir uygulama için oluşturduğumuz parolayı başka bir uygulama veya elektronik posta adresi için kullanmamalıyız.

Tezcanlı Olmayın Dikkat Edin:

Hackerların en sevdiği yöntemlerin, link ve dosya paylaşımı olduğunu söyleyen Faruk Bilir, Gönderilen bağlantı ve dosyaların incelenmesi gerektiğini söylüyor. Aceleci tavırlar zarar verici olabilir.

Phishing yöntemleri çok çeşitli ve sürekli değişip gelişiyor. Bilindik firma ve siteleri taklit eden sahte siteler phishing yöntemlerinin en popüleri ve en etkililerinden biri. Doğruluğunu kontrol etmediğiniz şeylere sakın itibar etmeyin.