Zoom programını kullanan 500 binden çok kullanıcının bilgisinin ‘dark internet’te satışa çıktığı ortaya çıktı. Satışa çıkan Zoom hesap bilgileri arasında eğitim müesseseleri de var, özel işletmeler de… Uzmanlar uyardı: Zoom parolanızı hemen değiştirin!

Salgın sebebiyle uzaktan eğitimler arttıkça konferans yapılan bu programa oldukça alaka arkasıydı ve alakanın çoğalması ile hackerlar harekete geçti.

Zoom’da yüzbinlerce kullanıcının bilgisinin risk altında olduğu bilgisi gözardı edilemeyecek cinsten. Hackerlar tarafından çeşitli yollar ile çalınan hesaplardaki bilgiler yüksek meblağlara satılıyor.

Bilgiler İle Ne Yapacaklar ?

Çalınan bilgiler data centerlara satılıyor ve data centerlar bu bilgileri reklam pazarlama veya dolandırıcılık amaçlı kullanabiliyor. Aslında daha pek çok alanda kullanılabilir, ilgili hacker grubunun yaratıcılığına kalmış bir şey. Ayrıca kullanıcı bilgileri dışında bazı teknik bilgileride çalıyorlar. Hackerlar her zaman ve her yerde nerden ne kazanırım düşüncesini esas alır.

Bilgiler Nerede Satılıyor ?

Bilgiler ilk önce Deep Web üzerinde satılmaya başladı. Ancak iş iyice çığırından çıkınca hack forumlarına ve farklı platformlarada düştü. İlan verilebilen türde siteler haricinde Skype gibi Telegram gibi mesajlaşma servisleri üzerinden de satılıyor.