En pahalı viskilerinde bulunduğu, Dünya’nın en büyük viski koleksyonunun satışının yapıldığı, müzayedenin ikinci kısmı hacker saldırıları nedeniyle süresiz olarak ertelendi.

Tüm Dünyada hacker saldırıları artış göstermekte iken, korona pandemisinin patlak vermesiyle saldırılar katlanarak artıyor. Her ne kadar siber saldırılara karşı teyakkuz artsada hacker grupları pek çok şekilde hayatı sekteye uğratabiliyor. Saldırıların son kurbanı ise Whisky Auctioneer adlı, viski sitesi oldu.

Saldırılar sonucu, Whisky Auctioneer sitesinde yapılması planlanan özel bir viski koleysiyenunun, açık arttırma ile satışa sunulacağı online müzayede süresiz olarak ertelendi. Ayrıca koleksyonda tüm zamanların en pahalı viskilerinden bazıları da bulunuyor.

Muazzam Bir Koleksyon Satılamıyor

Kaliteli viskilerin müzayede yoluyla satıldığı, internet sitesi Whisky Auctioneer satışa sunacağı özel bir koleksyonun müzayedesini süresiz olarak erteledi. Ertelenmenin sebebinin ise DDOS saldırısı olduğu açıklandı.

DDOS saldırısı ile iptal olan müzayedede satışa sunulucak koleksyon, Kusursuz Koleksiyon olarak adlandırılıyor. Milyarlarca insanın bir arada göremeden öleceği miktardaki ücretlere satılacak viskilerin bulunması kolsyonun adını hak ettiğini gösteriyor. Kusursuz Koleksiyon dünyanın en pahalı ve en nadir viskilerinden oluşuyor. Örneğin Amerikalı koleksiyoncu ve viski sever Richard Gooding için toplanan koleksiyon, Gooding’in 2014’de ölmesinin ardından ailesi satışa çıkarmıştı.

Ertelenen ikinci müzayede de toplam 1.900 şişe viski satışa çıkarılacaktı. Bu viskiler arasında son müzayedede 1,9 milyon dolara satılan ve rekor kıran Macallan Fine and Rare 1926 yer alıyor. Diğer şişeler arasında Glenfiddich’in 64 yıl önce resmi olarak satışa sunduğu ilk viskilerinden biri ve Bowmore’un yüksek fiyatlara satılan en nadir şişelerinden bazıları bulunuyor.

Birinci Müzayede İki Ay Önce Olmuştu :

Koleksiyonun ilk kısmı iki ay evvel şubat ayında yapılmıştı. O müzayedede rastgele bir mesele yaşanmamıştı. İkinci müzayede ise meselelerle başladı. İşletme ilk olarak 20 Nisan’da sona erecek olan son pey verme vaktinin 22 Nisan’a ertelendiğini duyurmuştu. Mesele çözülemeyince müzayede vakitsiz olarak ertelendi.

Hadise şu anda polis tarafından araştırılıyor. Site ise kapalı vaziyette. Süreç, dünyanın dört bir yanında viski meraklıları ve sarih artırmada mahsulü bulunan viski işletmeleri tarafından da yakından takip ediliyor. Yanılgısız Koleksiyon’un müzayedesinin sektörün geleceğini de şekillendireceği hipotez ediliyor.