Bilişim Suçları, normal zamanlarda bile hızla artıyor iken Korona salgını esnasında patlama yaşadı. Pandemi krizi ve insanların büyük oranda aptal olduğu gerçeği bir araya gelince, uyanık kişilere gelsin paralar dedirtiyor. Hal bu iken Google, devlet destekli gruplar tarafından dolandırıcılık yapıldığına dair bir uyarıda bulundu.

Google‘a bağlı Tehdit Analizi Grubu sansasyonel bir açıklama yaptı. Grubun açıklamasına göre çokça devlet destekli grup hack ve veri hırsızlığı amaçlı olarak, Korona ile ilgili şeyler kullanılıyor. Örnek vermek gerekir ise fast food firmalarından Amerika Birleşik Devletleri’nin kamu çalışanlarına gönderilen e postalar.

Hackleme girişimlerinde kullanılan method(taktik) bedava yemek kuponları. Kısaca açıklamak gerekirse, Korona pandemisi bahanesi ile kamuda personel olarak çalışan kişilere bedava yemek kuponları dağıttıkları şeklinde e postalar yolluyorlar.

Korona Fırsatçısı Uyanıklar Yılmıyor:

Kandırmaca kapsamında mesajların büyük çoğunluğu spam olarak sevk edildi veya Tehlikesiz Tarama kullanılarak yasaklandı. Devlet takviyeli grupların makûs emelli yazılımları yaymak ve kimlik bilgilerini çalmak için koronavirüsü kullanması rahatsız edici ancak afallatıcı değil.

New York Times gazetesinin aktardığına göre Amerika Birleşik Devletlerili yetkililer, Çin takviyeli dedektiflerin ülke çapında anlaşmazlığa yol açmak emeliyle koronavirüse ait yanlış bilgilerin dağılmasına dağılmasına destekçi olduğuna inanıyor. Geçtiğimiz günlerde çıkan haberlerde, koronavirüs dolandırıcılarının Almanya’da salgınla çaba kapsamında ufalayan mali dayanaktan on milyonlarca euro çalmış olabileceği belirtildi.

Dolandırıcıların amacı kimlik bilgilerini çalmak:

Google’ın TAG takımı, “Genel olarak devlet takviyeli grupların kimlik avı ataklarında genel bir çoğalış görmüyoruz; bu yalnızca stratejide bir farklılık” söylemesini yaptı. Bununla beraber Dünya Sıhhat Örgütü’nün internet sayfasına manipülasyon e-postaları tuzağıyla beynelmilel ve mahallî sıhhat kuruluşlarına müteveccih siber kabahat teşebbüslerinde bir çoğalış görüldüğü kaydolundu.

Buna karşılık TAG, Google hesabında seans açma ve 50 binden fazla yüksek tehlikeli hesabı kurtarma için temkinler alıyor. Değişik taraftan Google, geniş kapsamlı güvenlik araştırmalarını desteklemek için 200 bin dolardan fazla kaynak ayırdı.