Korona pandemisi giderek daha ciddi boyutlara ulaşırken, iş ve eğitim alanlarında online çözümlere yönelmeler gecikmedi. Online iş toplantıları ve online eğitim sınıfları ile ilgili çok ilginç haberler görmedik değil. Online iş ve eğitim toplantıları için en çok tercih edilen platform telekonferans uygulaması Zoom oldu.

Singapur’da Zoom uygulaması üzerinden yapılan, 39 katılımcılı bir ortaokul dersi hacklenerek çocuklara müstehcen içerikler izletildi!

Güneydoğu Asya devletlerinden biri olan Singapur, ürettiği yüksek teknoloji, kaliteli eğitim sistemi, alternatif matematik formülleri ve devlet başkanlarının aldığı yüksek maaş ile tanınıyor. Ancak her ne kadar gelişmiş bir ülke olsa da, hack haber malzemesi olmaktan yakayı kurtaramadı. Singapur’da Zoom uygulaması üzerinden yapılan bir ortaokul dersi hackerların hedefi oldu. Mizah anlayışları sinir bozucu hack team mensupları, ortaokul çağındaki çocuklara müstehcen görüntüler izletti.

Singapur devleti manşet olan bu hack haberin ardından, Zoom platformuna yönelik inceleme başlattı. Ayrıca Singapur devlet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, inceleme sonuçlanana kadar ülke genelinde Zoom uygulamasının ders amaçlı kullanımı yasaklandı. Haberin detaylarına göre hacker timi müstehcen görüntüler izletmekle kalmayarak, çocuklardan soyunmalarını istedi. Öğrencilerden birinin annesine anlatması üzerine duyulan olayda, çocuk istismarı boyutuna varan hacking olayı Dünya genelinde infial yarattı!

Zoom Cephesinden Savunma Girişimi:

Singapur’da gerçekleşen skandal olayın ardından, Zoom yetkilileri tarafından açıklama gecikmedi. BBC’ye konuşan Zoom yetkilisi, çok üzüldük, şu önlemi aldık, böyle yaptık gibi şeyler söylese de olay yenilir yutulur cinsten değil. Bekleme odası gibi bir önlem getirilen Zoom ne kadar güvenli olacak tartışma konusu.