Google‘ın popüler chat programı Hangouts‘un alacağı yeni ad belli oldu. Google yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Google Hangouts uygulamasının yeni adı Google Chat olacak.

G suite programlar grubunda revizyona giden Google, Hangouts programını kurumsal müşterilerinin kullanımından kaldırmıştı. Ancak yapılan açıklamaya göre Hangouts adı bireysel kullanıcılar için aynı şekilde dururken, Google‘ın kurumsal müşterileri için ise Google Chat adıyla kullanıma sunulacak. Bu gelişmenin medenine dair bir tahminde bulunmak gerekirse, Hangouts ismi takılmak, makara yapmak yada sohbet etmek gibi anlamlara karşılık geldiği için kurumsal kimliğe uygun olmadığı düşünülmüş olabilir.

Google‘ın RCS özellikleri taşıyan diğer bir chat uygulaması da Google Chat adını taşıdığı için kafa karışıklıkları olması ihtimal dahilinde.

Google‘ın Zoom benzeri video konferans servisi Hangouts Meet içinde yenilikler yolda. Yeni adı Google Meet olacak uygulamanın, adındaki değişiklik dışında korona pandemisi sebebiyle bazı fonksiyonları genişletilmişti. Bunlardan en dikkat çekeni azami görüşmeci sınırının 250 olması ve azami izleyici sayısının yüz bin olmasıdır. Normalde sadece G Suite Enterprise müşterilerine sunulan bu özellikler, 1 Haziran’a kadar tüm G Suite müşterilerine sunulacaktı. Şimdi ise bu süre, 30 Eylül’e kadar uzatıldı.

Google‘a bağlı Google Cloud‘un CEO’su tarafından yapılan açıklamaya göre, Google Meet Mart ayı boyunca kullanım oranı olarak yüzde altmışlık bir yükselme gösterdi. Bu oran aylık videolu görüşme sayısının 2 milyarı aştığına işaret ediyor.