Apple‘ın web tarayıcısı Safari‘de fark edilen ve kapatılan bir güvenlik açığının, Mac ve iPhone’da kamera ile mikrofonu kontrol etmeyi sağladığı ortaya çıktı.

Safari’de fark edilen güvenlik açığı Apple cihazlarınızı güncellemenizi gerektiriyor

Ryan Pickren’in raporu kaynaklı hack haber sitesi haberlerine göre Safari’de son güncellemede fixlenen güvenlik açıkları içinde, hackerların macOS ve iOS’ta kamera ve mikrofonu ele geçirmesine imkan sağlayan açık da bulunuyordu. Bunun için özel olarak kodlanan bir web sayfası ile Safari güvenlik açığı, kamera ve mikrofon izinleri konusunda hacklenebiliyor. Hackerlarım bunun için scriptler geliştirdiği biliniyor.

Hacker grupları başarılı penetrasyonun ardından, cihazınızdan ses ve video kaydı yapabiliyor, sizi izliyebiliyor. Covid-19 pandemisi esnasında birçok şirket ve kuruluş toplantılarını internet üzerinden yaptığından, bu saldırılar daha tehlikeli bir hale gelebilirdi.
Apple, açığı aralık ayında öğrendiğini ocak ve martta yayınladığı packler ile açığı fixlediğini söylüyor. Pickren, yamalardan bazılarının WebKit’teki “gerçekten çok, çok eski” açıklar olduğunu, bunların şimdi hack haber gündemi olmasının nedeninin içerdiği büyük siber güvenlik riskleri olduğunu söylüyor. Sözün özü açıklar uzun süredir mevcut olsalar da hack grupları, son anlara kadar bunları fark etmedi ve bu yüzden iOS ve Mac kullanıcıları yapılabilecek saldırılardan korunmuş olabilir deniyor yersen tabi. Güncel siber güvenlik ve teknoloji haberleri için hack haber sitemizi takipte kalın.