Dünyanın en büyük bulut ve dağıtım ağlarından biri, devlet destekli Rus telekomünikasyon şirketi tarafından hacklendi. BGP ihlali konusunda kabarık bir sicile sahip olan Rus telekomünikasyon şirketi Rostelekom yine bir BGP Hijacking saldırısı ile gündemde. Hack Haber ajansımızın edindiği bilgilere göre Moskova hükümeti Rostelecom tarafından yapılan hacking saldırısında düğmeye basan taraf. Büyük bir internet trafiği üzerindeki belirsiz boyuttaki verileri şüpheli bir biçimde bilinmeyen kanallara aktaran Moskova destekli Rostelecom, hack haber gündemine bomba gibi düştü.

Rostelecom firması yaptığı hacking ile 200 civarı ağda binlerce internet trafik akışını etkiledi. Yapılan hacker saldırısından etkilenenler arasında Facebook, Google, Akamai, CloudFlare, GoDaddy, Digital Ocean, Joyent, LeaseWeb, Hetzner ve Linode gibi devlerde bulunuyor.

Rusların BGP Hijacking Saldırısında Google ve Facebook Dahil Bir Çok Dev Firma Hacklendi!

Uzmanlara göre telekomünikasyon firmalarının yapacağı ufak bir hata dahi internet trafiğini hackerların erişimine neden olabilir. Ancak bazı firmalar bu konuda kötü bir üne sahip. Yine Rus telekomünikasyon şirketi üzerinden Visa ve MasterCard dahil olmak üzere onlarca finans servisinin bilgileri hacklenmişti. Aynı zamanda Çin devletine ait olan China Telecom üzerinden de benzer saldırılar gerçekleşmişti.

Kasıtlı olarak yapılan bir BGP Hijacking saldırısının kolaylıkla hata olarak gösterilebileceğini söyleyen uzmanlar, Çin ve Rus hükümetlerini oligarşik yapılarından dolayı şüpheli buluyor.