Mozilla tarafından geliştirilen Firefox web tarayıcısı; güvenlik ve gizlilik konusunda rakiplerinden her zaman bir adım önde olmasıyla tanınıyor. Geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir güncelleme ile 2 önemli güvenlik açığının önüne geçtiğini duyuran Firefox, bütün kullanıcılara bu güncelleştirmeyi yüklemelerini tavsiye etti.

Mozilla tarafından yayınlanan ücretsiz web tarayıcısı Firefox; tamı tamına 18 yıldır hayatımızda. Kullanıcı gizliliği ve güvenliğini öncelikli olarak gözeten Mozilla Firefox en çok kullanılan web tarayıcılar arasında yer alıyor. Gönüllülerden oluşan bir kuruluş olmasına rağmen Mozilla, kullanıcılara en iyi internet deneyimini yaşatmak için sürekli çabalıyor. Aynı doğrultuda yaptığı yeni güncelleme ile 2 büyük güvenlik açığını kapattığını duyurdu.

Güncelleştirmeler Muhakkak Yüklenmeli!

Hack haber okularının mutlaka dikkat etmesini önerdiğim husus. Mozilla’nın geliştiricileri, yayınladıkları güncellemenin sürüm notlarında ‘önemli’ olarak işaretlenen iki güvenlik sorunundan bahsetti. Her iki güvenlik açığı da ‘use-after-free’ tipinde. Yani hackerlar herhangi bir kodu kullanıcının sistemindeki tarayıcı içerisinde çalıştırabilir.
Firefox’un geliştiricisi Mozilla tarafından yapılan bildiride Firefox’taki iki güvenlik açığından yararlanan bu penetrasyonların sürekli takip edilip kontrol altında tutulduğunu söyledi. Bu risklerden dolayı Mozilla, kullanıcılarına bu güncellemeyi hemen yüklemelerini şiddetle tavsiye ediyor. Hacker Haber, hack haber servisi olarak bizde bu uyarının altını çizmeyi sorumluluk biliyoruz. İki güvenlik açığının CVE numaraları 2020-6819 ve 2020-6820 olarak açıklandı.

Bazı kuruluşların çalışanları tarafından bağımsız olarak fark edilen ve bildirilen bu güvenlik açıkları hakkında detaylı bir bilgi olmasa dahi, Hack haber okurlarına Mozilla‘nın uyarılarını dikkate alarak güncelleme yapmalarını öneriyoruz.