Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan ilinden yayılan ve Dünya’yı kasıp kavuran koronavirüs pandemi olarak kabul edilmektedir. Ekonomiyi yıllarca geri götüren, on binlerce cana mal olan ve yaşayan her insanı bir şekilde etkileyen korona salgını; bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı ve kısmi yasaklar getirdi. Milyonlarca insanın uzaktan çalışma ve uzaktan eğitime gitti. Teknoloji devi Microsoft Dünya bu durumda iken olası siber saldırı ve hacking olaylarına karşı uyarıda bulundu. Hack Haber bağımsız haber platformu olarak bu konuyu ele alıyoruz.


İnsanlığın neredeyse tamamı evde kalınması için uyarı ve yasaklar ile karşı karşıya. Evde kalma gerekliliğinden dolayı imkanı olan insanlar evde online olarak çalışarak ofislere gitmemeye başladı. İşini evinden yapanlarım büyük kısma VPN kullanma gerekliliği duyuyor. Bu önemsiz gibi görünen detayın üzerine Microsoft tüm insanlığı hacker saldırılarına karşı uyardı. Sağlık kuruluşlarını özel olarak uyaran Microsoft durumun ciddiyeti üzerine yorumlar yapmaktan geri kalmıyor.


Hack haber yayınları arasında son zamanların en endişe uyandırıcısı olan bu uyarıda olası saldırı yöntemi de tahmin olarak sunuluyor. Microsoft’a göre yoğun VPN kullanımı ve VPN ağlarının güvenlik açığı verme riskini göz önünde bulundurulduğunda; VPN ağı üzerinden gelen, hassas bilgileri hedefleyen yada hedeften bağımsız saldırılar yıkıcı olabilir. Ayrıca çoğu şirketin buna hazırlıklı olmadığını savundu.

Dev Otele Hacker Saldırısı!

Tanınmış otel zinciri Marriot bir kaç gün önce beklenmedik konuk bilgileri ile karşılaştı. Olayın siber saldırı olduğunu anlayan otel yönetimi, 5 milyon 200 binden fazla müşteri verisinin muhtemel tehlikede olduğunu belirtti. Marriot yönetimi VPN kaynaklı bir açık dahil olmak üzere hiç bir ayrıntıyı açıklamadı. Bu hack haber insanlığa şunu öğretmeli: Dünya küresel ve yıkıcı bir krizin içindeyken hackerlar insafa gelmek şöyle dursun, fırsat bilip el ovuşturuyor. Microsoft bu durum üzerine yayınladığı ve endişe yüklü yazısında, firma ve bireysel çalışanları üstüne basa basa uyarırken; önlem için yapılması gereken bazı adımları da açıkladı. Microsoft en önemli adım olarak güvenlik güncelleştirmelerinin yapılmasını belirtti. İkinci olarak gereklilik dışı veri erişimlerinin kısıtlanmasını tavsiye etti.

Ülkemizin de gündeminde ufak bir yer tutan bu konuyla alakalı hükümet tarafından yapılan bir açıklamada evde çalışanlara siber güvenlik desteği verileceğini söylese de içinin ne kadar dolu bir vaat olduğu tartışma konusu.