En popüler mobil sosyal medya platformu olan Instagram, 14 milyon civarı kullanıcının takip ettiği Bestmemes isimli sayfayı banladı. Instagram banlama sebebi olarak Corona Virüs salgını ile ilgili getirdikleri yeni kuralları ihlal ettiğini ifade etti.

Sosyal Medya her ne kadar özgür bir ortam olarak nitelendirilse dahi, büyük kitlelere hitap eden topluluk yöneticileri hareketlerinin sorumluluğunu alarak yaptığı uygunsuz eylemlerin getireceği müeyyideleri kabul etmek zorundadır. Instagramın bilindik mizah sayfalarından olan ve 14 milyon civarı takipçisi olan bestmemes; Donald Trump ve Barack Obama tarafından atılmış gibi gösterilen sahte tweetler yayınlamasının ardından ban yedi.

Bin Dolar Kazanın

Trump ve Obama’nın Twitter hesaplarından alınan ekran görüntüleri gibi gözüken sahte tweet görsellerinde Yaşadığınız eyalet koronavirüs sebebiyle karantina altındaysa #StayAtHome (#EvdeKal) araştırmasına katılarak PayPal’den 1.000 dolar kazanabilirsiniz. Güçlü kalın” ifadeleri yer alıyordu.
Ayrıca sayfanın paylaştığı scam görsellerde 1.448,71 dolar bakiyesi olan, bir paypal hesabı gösteriliyordu. Bu kandırma eylemini yaparak, paylaşımların altındaki anket linkine takipçilerini yönlendirerek bin dolar kazanma umudu ile anket doldurmaları sağlayan bestmemes; yaptığı etik dışı kazanç girişimi yüzünden Instagram platformundan kaldırıldı.

Bir Değil İki Değil

Yanlış bilginin yayılması kuralından dolayı paylaşılan sahte tweet paylaşımı ilk yayınlanışının ardından, topluluk standartlarını ihlal etmesinden dolayı kaldırıldı. Bu uyarıyı dikkate almayan sayfa, aynı paylaşımı tekrar yapması üzerine ban yedi. Bir medya kuruluşuna açıklama yapan Facebook sözcüsü topluluk standartlarını birden çok kez ihlal ettiğini vurgulayarak, engellendiğini söyledi.