Siemens Hacker Karşıtı Yeni Bir Teknoloji Üzerinde Başarılı Çalışmalar Yaptığını Duyurdu!

Avrupa merkezli devasa teknoloji holdingi Siemens, Hackerlar tarafından gerçekleştirilen veri hırsızlıklarını eski teknolojilere göre 1300 kat daha hızlı şekilde tespit eden ve engelleyen bir yazılım ürettiğini duyurdu.
Yakın bir zamanda Siemens çalışanı Zhen Song aracılığı ile “Modern endüstriyel kontrol sistemlerindeki güvenlik önlemleri göz önüne alındığında, bilgileri gerçek zamanlı olarak korumanın bir yolunun olmadığını fark ettik” şeklinde bir açıklama yaparak geliştirdiği teknolojiyi duyurdu.


Eski şifreleme algoritmalarının çok yavaş çalıştığını ifade eden Song büyük endüstriyel ağlar için yetersiz bir önlem olduğunu ifade etti. Geliştirdikleri ve 1300 kat daha etkili olduğunu söylediği algoritmanın, çalışma şeklini şu şekilde tarif ediyor : “Şifrelenmemiş bir kanal üzerinden gerçek zamanlı olarak veri aktarılmasını sağlıyor. Fakat aynı zamanda, “beyaz gürültü”ye benzer bir sinyal de aynı kanaldan iletiliyor. Beyaz gürültü, sinyal işlemede farklı frekanslarda eşit yoğunluğa sahip rastgele bir sinyaldir ve ona sabit bir güç, spektral yoğunluğu verir. Fizik, akustik mühendisliği, telekomünikasyon ve istatistiksel tahmin de dahil olmak üzere birçok bilimsel ve teknik disiplinde kullanılan bu yöntem, uzmanların arka planda bilgisayar korsanlarının gerçekleştirdiği siber saldırıları hızlı bir şekilde tespit etmesini sağlayacak.”

Çözüm Hız Odaklı

Gerçek zamanlı iletimin esas alındığı güvenlik çözümünde, yavaşlama ve kesintiler raporlanıp uyarı olarak iletiliyor ve sistem uzmanlarının olabilecek en hızlı şekilde müdahale edeceği öngörülüyor. Öte yandan hacker grupların saldırmak isteyeceği herhangi bir hedef üzerinde test edilmediği için Siemens tarafından geliştirilen bu anti hacking çözümü şuan için sadece teoriden ibaret. Siemens’in iddialı bir duyuru ile açıkladığı algoritmadan yana hayal kırıklığı yaşayacağını düşünsem de Siemens umutlu gözüküyor.