Rehberinizde kayıtlı olmayan bir numaradan çağrı geldiğinde arayan kişinin kimliğini görmek istiyorsanız sizin için bazı uygulamalar önereceğim. Telefon rehberinizde kayıtlı olmasa bile kimin aradığını gösterecek beş farklı uygulama sizlerle.

Tanımadığınız numaralardan gelen çağrılar, sinir bozucu olabilir. Arayan kişinin kim olduğu belirsiz olduğu zaman, telefonu açma konusunda tereddüt edebilirsiniz. Arayanın kim olduğunu gösteren uygulamalar ile bu sorununuzu gidererek, istemediğiniz konuşmalar yapmak zorunda kalmazsınız. Dolandırıcı ve spam numaraları hiç uğraşmadan direk engelleyip, zaman kazanmış olursunuz. Mobil iletişim operatörleri tarafından para ile verilen bu hizmeti, bedavaya sağlayan bir sürü kim arıyor uygulaması mevcut. Sizler için en iyi kim arıyor programı sorusuna cevap olacak 5 uygulamayı listeledim.

1 – Whos Call – Arayan ID ve Engel

Numara sorgulama programı dendiği anda belki ilk akla gelen uygulama olan Whos Call, bir milyardan fazla numarayı sisteminde bulunduruyor.  Bedava bir uygulamadır, kullandığınız işletim sistemine göre Apple Store, Google Play ve Microsoft Store’dan indirebilirsiniz.

2 –  Sync.ME – Arayan ID ve Rehber

Basit kullanımı ile dikkat çeken Sync.Me, arayan kişinin sadece adını değil ayrıca, resmini de gösterir. Aynı zamanda da bir rehber uygulamasıdır. Kişilerinizi güncelleme ve istemediğiniz aramaları engelleme gibi işlemleri çok kısa bir sürede yapabilmeye olanak sağlar. Arayan kimsenin herkese açık olması halinde sosyal medya profillerini de gösterebiliyor. Apple Store ve Google Play’den ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

3 – CallApp

Aramaları, SMSleri, Whatsapp ve Viber’den gelen bildirimlerin kimden olduğunu bilmediğinizde CallApp kullanabilirsiniz. Sizinle iletişim kurmaya çalışan kişinin kim olduğunu kolaylıkla bularak, tek dokunuşla engelleyebilirsiniz. Bu sayede spam mesajlardan ve ısrarlı tele marketing aramalarından paçayı kurtarmak mümkündür. Ayrıca sadece sizi arayan numarayı değil, kimin olduğunu öğrenmek istediğiniz herhangi bir numarayı da uygulamada aratarak kim olduğunu bulabilirsiniz. Sadece Android işletim sisteminde kullanılabilen bu uygulamayı, Google Play’den indirebilirsiniz.

4 – TrueCaller

True Caller, arayan kim sorgula uygulamaları arasında en çok kullanılanlardan biridir. 500 milyonu geçkin indirme sayısına sahip olan uygulamada, pek çok numara mevcut. Sizi arayanın kim olduğunu görüp, telefonu açmanız gerekmeden ekranda çıkan bloklama tuşu ile arayanı engelleyebilirsiniz. Uygulamayı Google Play’den indirebilirsiniz.

5 – Call Protect – Scam Blocker

Kendi kara listenizi oluşturabileceğiniz bu programda, sizi daha hiç aramadan bile rahatsız olacağınız numaraları ekleyebilirsiniz. Spam mesaj ve aramaları, telefonda satış yapmak için arayan kişileri tek tuşla bloklayabilirsiniz. İstediğiniz numaraların kimliğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca spam numaraları uygulama içinden rapor ederek, başka kullanıcılara da yardımcı olabilirsiniz. Ücretli olan uygulamanın detaylarını ve ücretini Apple Store’dan arama yaparak öğrenebilirsiniz.