Whatsapp uygulması hem iş hayatında kolaylıklar sağlıyor hem de sevdikleriniz ile rahatça görüşmenizi sağlıyor. Whatsapp‘ı her ne için kullanıyorsaniz olun eğer konuşmalarınız güvenli bir şekilde durmasını istiyorsanız yedekleme yapmalısıniz. Peki bu yedekkenen veriler okunabilir mi?

Whatsapp verilerinin kaybolabileceği durumlara karşın her zaman yedekleme yapmak iyi bir önlemdir.

Peki silinen Whatsapp mesajları nasıl geri getirilir ? WhatsApp mesajlarını geri getirmek için Google Drive üzerindeki yedeklemeyi geri yüklemeniz lazım. Ardından yapılacaklar :

Adım 1: Cihazınıza WhatsApp’ı indirin.

Adım 2: Telefon numaranız ile Whatsapp uygulamasına giriş yapın.

Adım 3: Whatsapp otomatik olarak yedekleri yüklemek isteyecektir çıkan pencerede onay vermeniz yeterlidir.

Peki yedeklenen Whatsapp mesajları nasıl açılır? WhatsApp mesajlarını okumak için Google Drive’dan Android’e yedeklemeyi geri yükleyerek işe başlamanız gerekir. Şu basit adımları izlemeniz yeterli:

Adım 1: Android telefonunuza WhatsApp’ı yükleyin.

Adım 2: Şimdi WhatsApp Google yedeklemesini oluştururken kullanılan ayrıntıları kullanarak WhatsApp’a giriş yapın.

Adım 3: WhatsApp yedeklemeyi algılar ve sohbetleri ve medyayı geri yüklemenizi ister. “Geri yükle” seçeneğine dokunun ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

WhatsApp Google Drive Yedeklerini Iphone’a Aktarma

Bunu doğrudan yapacağınız bir yol olmasada bazı üçüncü parti uygulamalar bu konuda size yardımcı olabilir.

Ayrıca WhatsApp‘ın depolamada kullandığı crypt12 biçimindeki dosyada günlük yedeklemeler oluşturulur. Bu dosyayı Google Drive’dan indirip açabilirsiniz.

Crypt12 nedir? Crypt12 dosyası nasıl kırılır ?

crypt dosyası açma

Crypt12 dosyası, SQLite veritabanı biçimine benzer sohbet geçmişine sahip şifreli ve korumalı biçimde bilgilerinizi saklayan bir WhatsApp uzantı dosyasıdır. Şifrelemeyi açmanın bilinen tek yolu WhatsApp‘ın dosyayı okumak için kaydettiği anahtar kodu bulmaktır. Bu yüzden bir crypt 12 açmak istiyorsanız, ilgili WhatsApp hesabının açık olduğu bir telefona ihtiyacınız var. Bu işlemi yapabilmeniz içinde telefonunuzun root edilmiş olması gerekmektedir.

Bu uzantı, WhatsApp tarafından kullanıcıların mahremiyetini korumak için kullanılır. Uygulamanın her sürümü beraberinde farklı bir şifreleme algoritması getirir. Örneğin; CRYPT6, .CRYPT7 veya .CRYPT8 uzantısı, bize şifreleme için uygulanan algoritmayı söyler. 

CRPT Uzantılı Dosyaları CRYPT12’ye Dönüştürme

Cihazınızdaki .crypt uzantılı eski dosyaları, crypt12 dosyalarını dönüştürme işlemini Omni-Crypt uygulaması ile yapabilirsiniz.

DB.CRYPT12 veri tabanı dosyaları Android cihazınızın içinde şu dizinde bulunur: “…/ Sdcard / WhatsApp / Veritabanı”

Şifrelenmiş WhatsApp veri tabanlarının şifresini çözmenin temel sorunu, anahtarın her zaman cihazda depolanmasıdır, ancak şifrelenmiş veri tabanları harici kartlarda da saklanabilir.

Anahtar Kodum Nerede?

WhatsApp yedeklerini görmek için bir crypt12 şifresini çözmek istiyorsanız, anahtar kodunu saklayan dosyayı bulmak gerekir. Anahtar dosyası genelde şu konumda tutulur :

/data/data/com.whatsapp/files/key

Bu adımları takip ettikten sonra, dosyaları açabileceğiniz çok sayıda ücretsiz uygulama bulabilirsiniz.