Kendini internet ortamının efendisi sanan Google boş durmuyor.

Kendini internet ortamının hamisi, yetkili mercisi, efendisi hatta allahı gibi gören Google, Play Store üzerindeki Corona Virüs ile alakalı bütün uygulamaları gizleme kararı aldı. Google Play Store üzerinde yaptığınız Corona Virüsü, Corona Virus ve Covid 19 aramaları karşınıza hiç bir sonuç çıkarmayacaktır. Google bu tutumu için yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek amaçlı oldugu bahanesini öne sürüyor, yanlış bilginin önüne geçmekteki çözümü bütün bilgileri ortadan kaldırma işgüzarlığı ile çözen Google bizi her zaman olduğu gibi şaşırtmıyor.

Google kendi mağaza uygulamasıni denetleyemiyor mu ?

İçinde yaşadığımız Corona Virüs salgını ile ilgili korunma, önlem alma, öz karantina yönetimi ve güncel veriler gibi pek çok yararlı bilgi bulunan, bir çok uygulamayı kriz fırsatçıları ve bilinçsiz hazırlanan uygulamalar yüzünden gizleyen Google; zararlı uygulamaları denetlenip elenemez mi sorusunu aklımıza getiren bu absürd tutum kilit açarak ev soyan hırsızların varlığı bahanesi ile kilit açabildikleri için çilingirleri cezalandırmaktan farksızdır.

Doğru örnekler :

Bazı büyük bilişim şirketlerinin örnek niteliğindeki çalışmaları Google‘ın akıllara durgunluk veren yöntemi karşısında yıldız gibi parlıyor. Buna verebileceğimiz ilk örnek Pinterest platformunun aşı tartışmalarında uyguladığı sadece yetkili veya bilimsel gerçeklik doğrultusunda hareket eden kalemlere söz hakkı tanımaktır. İkinci örnek ise en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter tarafından uygulanan Corona Virüs ile alakalı sonuçlarda her zaman doğru ve güvenilir kaynakları ön planta tutması ayrıca yanlış ve yanıltıcı içerikleri engellemesidir.

Birkez daha görüyoruz ki Google internet kullanıcılarını kendine alternatif seçmeye itiyor.