VPN kullanımının anayasadaki karşılıği nedir, Hangi ülkelerde VPN kullanmak legal, hangilerinde yasak ? Türkiye’de VPN kullanmak suç mu değil mi ? Tüm cevaplar, burada…

İnternet ortamında gizlilik, güvenlik ve yasakları atlatmak için gereksinim duyduğumuz VPN Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yasal, fakat bazı ülkelerde VPN kullanımı illegal sayılabiliyor.

Her devletin VPN kullanımına bakış açısı farklı olabilir ve ilgili yasalari değişiklik gösterebilir. Bu yasalar, sadece bu devletlerin vatandaşları için değil, yer yer bu ülkelere seyahat edenler için de geçerli olabiliyor.

vpn kullanmak suç mu

VPN kullanımı ABD’de serbest mi ?

Amerika Birleşik Devletleri VPN kullanımına dair herhangi bir yasa veya yasa tarasına sahip değil, yani evet serbest. Ayrıca genel kullanıcı kitlesine hitap eden ve en yaygın VPN hizmetlerinin büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir.

VPN kullanımının yasak veya kısıtlı olduğu yerler :

Rusya ve Belarus’da VPN kullanımı kısıtlı.

Rusya Federasyonu devletinde VPN kullanımı kısıtlıdır, kısıtlama sözcüğünü dahada acmak gerekir ise sadece devlet iznine tabi VPN’ler serbestçe kullanılabiliyor. Hacker tabiri ile anlatmak gerekir ise sadece log tutan ve hükümetin yapmamanızı istediği bişeyi yaptığınızda bulunabilmeniz için loglarını hükümet ile paylaşan VPN servisleri kullanılabiliyor.

VPN kullanımını doğrudan yasaklayan ülkeler :

Çin Halk Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Türkmenistan ve Kuzey Kore de bazı özel durumlar için alınan özel izinler haricinde yasaktır !

Türkiye’de VPN gerçeği !

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında her ne kadar VPN kullanımı legal bir olay olsa bile, hükümetin baskı ve sansür uygulamalarını delmek bunun yanı sıra İslami tutum ve tekelleşme için yasaklanan şeylere ulaşmak için kullanımı hükümeti aşırı rahatsız etmektedir. Oligarşi ile demokrasi arasında sıkışıp kalan ve ne kabile devleti ne de cumhuriyet demeye dilimin varmadığı ülkemizde pek çok VPN sessiz sedasız hizmet vermekten çekildi. Şu öngörülebilir bir gerçekki hükümetin VPN kullanımını yasaklaması kimse için sürpriz olmayacaktır.