Yazılımcıların, çalışmalarında kullandığı bulut servisi GitHub’ın birkaç ay önce mobil uygulamasının testlerine başladığını duyurmuştu. Testler yüksek başarı ile sonlanırken GitHub Mobile, iOS ve Android için yayınlandı.

github mobile

Geçtiğimiz yıllarda Microsoft’a satılan kaynak kodu ve proje depolama servisi GitHub’ın mobil versiyonu GitHub Mobile, Android ve iOS için kullanımda. GitHub Mobile’ın beta versiyonları kasım ayında iOS için ocak ayında da Android için başlamıştı. Beta tester yorumları dikkate alınarak yapılan geliştirmelerin sonrasında uygulama, iOS için App Store’da Android için ise Play Store’da yayınlandı. 

GitHub Mobile’da Bizleri Neler Bekliyor?

GitHub Mobile’da bildirimler e-posta servislerinin gelen kutularına benzer bir ikon ile kullanıcılara sunuluyor. Gelen bildirimleri kullanıcılar “okundu” olarak işaretleyebiliyor, aynı zamanda da önemli olduğunu düşündüğü fakat okuyacak zamanı olmadığı bildirimleri gözden kaybolmamasi için kaydedebiliyor. Bildirimlerin hepsine bakmak için de ekran aşağıya doğru kaydırmak yetiyor.

github mobile

Kaynak kodu depolama ve paylaşma servisinin mobil uygulamasında kaynak kodlari malesef sadece görüntülenebiliyor. Ne yazıkki mobil uygulama üzerinden kodlar üzerinde değişiklik yapmak şuan için mümkün değil. Aynı zamanda kullanıcılar projeler ile ilgili hislerini emojilerle ifade edebiliyor.

Faydaları göz önüne alındığında Yazılım geliştiriciler için çok önemli bir kaynak sağlayıcı servis olan GitHub mobil uygulaması olması, yazılımcıların işlerini kolaylaştıracağa benziyor. Birkaç ay süren beta testlerinde testerlar, yüzbinlerce yorum ve eleştiri bildirerem uygulamanın olabilecek en iyi şekilde geliştirilmesini sağladılar, fakat bu gelişimin bir sonu olmadığını değiştirmez.

Uzun süredir yazılımcıların severek kullandığı Kod deposu GitHub, kurulduğu günden beri Microsoft’un dikkatini çekmekteydi. Microsoft, birkaç defa GitHub’ı satın alma girişiminde bulundu fakat GitHub kurucuları kabul etmemişlerdi. Microsoft’un baskılari sonucu GitHub kurucuları pes ederek Haziran 2018’de 7.5 milyar dolara satıldığı açıklanmıştı. Ancak GitHub’ın Microsoft’a satış işlemleri Ekim 2018’de nihayete ermişti.